پروپیمون دو

توزیع کتب درسی آغاز شد

توزیع کتاب‌های درسی دانش‌آموزان دبیرستانی از امروز (شنبه ۲۰ شهریور) در سراسر کشور آغاز می‌شود و امسال ۵ کتاب درسی جدید به دوره متوسطه اضافه شده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو،  ۱۳۴میلیون جلد کتاب درسی در بیش از ۱۰۰۰ عنوان برای سال تحصیلی ۹۵-۹۶ چاپ و در سراسر کشور توزیع شده است و کار فروش کتاب‌های درسی دبیرستانی‌ها از امروز شنبه (۲۰ شهریور) در سراسر کشور آغاز می‌شود همچنین کار توزیع کتاب‌های درسی دانش‌آموزان دبیرستانی استان تهران و البرز از دوشنبه (۲۲ شهریور)‌ آغاز می‌شود.

برای سال تحصیلی ۹۵-۹۶، ۱۴۰عنوان کتاب درسی جدید شده است و ۵ کتاب درسی جدید به دوره متوسطه اضافه شده است که عبارتند از سلامت و بهداشت، مدیریت خانواده و سبک زندگی، هنر، تفکر و سواد رسانه‌ای به عنوان دروس جدید برای مقطع دهم، یازدهم و دوازدهم طراحی و تدوین شده‌اند و دانش آموزان مقطع دهم باید از میان درس‌های کارگاه کارآفرینی و تولید و تفکر و سواد رسانه‌ای یک درس را انتخاب کنند.

** ۷۳ عنوان کتاب با لوح فشرده رایگان

کتاب‌های پایه دهم به طور کل تغییر کرده‌اند همچنین ۷۳ عنوان کتاب درسی همراه با لوح فشرده رایگان توزیع می‌شود.

دانش‌آموزان دبستانی،پیش دانشگاهی و هنرستانی باید کتاب‌های درسی خود را اول مهر از مدارس دریافت کنند.

** ۷۰ واژه خارجی کتاب‌های درسی فارسی شدند

۷۰ واژه خارجی کتاب‌های درسی جای خود را به لغات فارسی داده‌اند که بیشترین تغییرات مربوط به کتاب درسی زیست‌شناسی است.

محمود امانی طهرانی مدیرکل دفتر تالیف کتاب‌های درسی در این خصوص می‌گوید:‌ما در این وزارتخانه معتقدیم که زبان فارسی به مثابه زبان علمی است افراد برجسته از جمله دکتر حسابی و پرفسور گل گلاب تحقیقات جامعی را در این رابطه انجام داده و معادل فارسی واژگان علمی لاتین را طراحی کرده‌اند. هم اکنون در کتاب  علوم و زیست شناسی دانش آموزان با واژه جانوران خون گرم و خون سرد آشنا می شوند اما در ابتدا به جای این دور واژه معادل لاتین آن به کار می رفت که با طراحی واژگان فارسی دیگر هیچ فردی به یاد ندارد که معادل لاتین آنها چه بود.

وی ادامه می‌دهد: واژگان فارسی برای دانش آموزان قابل فهم تر است وقتی دانش آموز با واژه میتوکندری مواجه می‌شود هیچ فهمی از آن ندارد در حالی که اگر به جای آن معادل فارسی به کار گرفته شود برای او قابل فهم‌تر است.از نظر واژه سازی بخشی از واژگان فارسی برای دانش آموز آشنا بوده و او سریعتر مطلب را درک خواهد کرد همانگونه که در زبان انگلیسی بخشی از واژه های لاتین برای دانش آموزانی که به این زیان صحبت می‌کنند، آشناست.

آنگونه که حسین طلایی زواره معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی می‌گوید: این احتمال وجود داشت که مقادیر توزیع شده کتاب‌های درسی در استان‌ها دستخوش تغییراتی شود و با کمبود کتاب دربرخی رشته‌ها مواجه شویم که تدبیری برای این امر اندیشیده شد و در این راستا اداره کل نظارت بر نشر از ۱۰ شهریور ماه سامانه ثبت نام الکترونیکی را برای دانش آموزان دوره متوسطه نیز در دسترس قرار داد تا اگر به هر دلیلی نتوانستند از طریق کتابفروشی‌ها کتب خود را دریافت کنند در سامانه ثبت نام خود را انجام داده و کتاب‌های درسی‌شان را از طریق پست دریافت کنند.

وی درخصوص افزایش قیمت کتاب های درسی مطرح کرد: در مقایسه با سال گذشته افزایش قیمت به صورت محسوس نداریم و صرفاً ۱۰ درصد افزایش قیمت را شاهد هستیم.

شنبه سوم مهر آغاز سال تحصیلی جدید/ورود پایه دهم به نظام آموزشی

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه روز شنبه سوم مهر آغاز سال تحصیلی جدید است،‌گفت:‌ امسال شاهد استقرار پایه دهم هستیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی زرافشان در همایش توجیهی برنامه‌های پروژه ملی مهر اظهار کرد: یکی از نکاتی که مقام معظم رهبری در دیدار با معلمان اشاره کردند این بود که آموزش و پرورش دستگاهی است که همه نهادها باید به کمک او بیایند تا بتواند رسالت خود را به نحو مطلوب ادا کند و در پروژه مهر نیز تحقق چنین نگاه و رویکردی را دنبال می‌کنیم.

وی افزود: در این مشارکت بعد معنوی، اجتماعی و احساس تعلق کردن به آموزش و پرورش مهمتر از دستاوردهای مادی است که ممکن است حاصل شود.

زرافشان با اشاره به اتخاذ سیاست جلب مشارکت‌ها از سوی وزیر آموزش و پرورش گفت: امروز در شکل گیری سرمایه اجتماعی بحث اعتماد و مشارکت یک اصل است و به دنبال آن هستیم که بتوانیم سرمایه اجتماعی را در آموزش و پرورش شکل بدهیم.

وی خطاب به تیم های اعزامی پروژه مهر به استان‌ها اظهار کرد: هرکدام از تیم‌ها از سوی یک معاونت ماموریت پیدا می‌کنند، اما انتظار این است وقتی پا‌ به استان می‌گذارید نماینده تمام عیار آموزش و پرورش باشید و نگاهی به همه ابعاد امور داشته باشید و همه مواردی که در پروژه مهر مورد تأکید است با همدیگر دیده شود.

زرافشان گفت:‌امسال برای نخستین بار شاهد استقرار پایه دهم هستیم، تغییر در برنامه درسی و تغییر در ترکیب نیروی انسانی و هدایت تحصیلی در پایان کلاس نهم به دنبال استقرار پایه دهم اتفاق افتاد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش مطرح کرد:‌ با ورود نخستین دوره فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان به مدارس حدود ۲۷ هزار معلم جدید به جمع ما می‌پیوندد. سازماندهی آنها در مدارس باعث تغییراتی در ساماندهی و جایابی معلمان در استان می‌شود.

وی گفت: شروع سال تحصیلی از سوم مهرماه خواهد بود و تیم‌های ارزیابی ما از روز جمعه به استان‌ها اعزام می‌شوند.

منبع : تسنیم

نتایج کارشناسی‌ارشد دانشگاه آزاد اسلامی ۲۳ شهریور اعلام می‌شود

دکتر فرهاد حسین‌زاده لطفی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی از اعلام نتایج آزمون کارشناسی‌ارشد این دانشگاه در روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری، فرهاد حسین‌زاده لطفی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «نتایج آزمون کارشناسی‌ارشد این دانشگاه از روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور بر روی وب‌سایت اعلام نتایج مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی azmoon.com قرار می‌گیرد.»

او گفت: «ظرفیت‌های پذیرش براساس ممیزی‌های دقیق و قواعد علمی اعلام می‌شود، با توجه به توسعه تحصیلات تکمیلی در سال‌های اخیر در دانشگاه آزاد اسلامی، شانس قبولی در محل موردنظر داوطلبان بسیار بالاست و عدالت آموزشی بومی در دانشگاه آزاد اسلامی محقق شده است.»

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «داوطلبانی که در سایر دانشگاه‌ها نیز پذیرفته شده باشند و نتیجه قبولی آنها در دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شود، با هیچ گونه محدودیتی از حیث ثبت‌نام مواجه نمی‌شوند و می‌توانند با مراجعه به واحد دانشگاهی، ثبت‌نام نهایی خود را انجام دهند.»

حسین‌زاده لطفی گفت: «انتخاب دانشگاه نیز برای افرادی که اعلام آمادگی کرده‌اند، در نظر گرفته شده است. به این معنا که اگر داوطلبی در هیچ یک از کد رشته محل‌های انتخابی خود حائز نمره لازم نشده باشد، دانشگاه در یک کد رشته محل دیگر که داوطلب در آن حائز نمره قبولی شده، برای او اعلام قبولی می‌‌کند.»

اعلام اسامی پذیرفته شدگان کاردانی به کارشناسی ۹۵؛ سه شنبه

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اسامی پذیرفته شدگان نهایی دوره کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۳شهریور اعلام می شود.

به گزارش جام جم آنلاین، حسین توکلی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما افزود: اسامی پذیرفته شدگان از طریق پایگاه اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org منتشر می شود.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ۶۸ هزار و ۸۰۶ نفر در این دوره ها پذیرفته شده اند.

وی افزود: پذیرفته شدگان برای اطلاع از تاریخ و مدارک لازم برای نام نویسی ابتدا باید به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی محل قبولی مراجعه کنند و در صورتیکه دانشگاه یا موسسه آموزش عالی تاریخی را اعلام نکرده باشد، پذیرفته شدگان باید در یکی از روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه ۲۷، ۲۸ و ۲۹ شهریور با همراه داشتن مدارک به دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی محل قبولی مراجعه کنند.

توکلی گفت: همچنین اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته نیمه متمرکز فوریت های پزشکی نیز سه شنبه ۲۳ شهریور اعلام می شود.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور افزود: این افراد باید براساس اطلاعیه ای که همزمان با انتشار اسامی در سایت اینترنتی یاد شده منتشر می شود برای سایر مراحل گزینش شامل مصاحبه و معاینه اقدام کنند.

منبع : تسنیم