تالار گفتمان

می توانید هر گونه نظر ٬ سوال و انتقاد خود را از طریق فرم ذیل برای ما بفرستید .

کاربر گرامی اطلاعات این بخش مستقیماً توسط آقای شاکریان بررسی میشود . لطفا نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید ٬ با تشکر

میزان خوشبختی خود را بسنجید!!!

خوشبختي موضوعي نسبي است. بعضي از ما اگر در غار زندگي کنيم راضي هستيم و برخي ديگر اگر در قصر باشيم باز هم ناراحت هستيم.

اگر مي خواهيد بدانيد که نسبت به ديگران چقدر خوشبخت هستيد، پرسشنامه زير را تکميل کنيد.

۱ ـ وقتي مسابقه اي را مي بازم از آن لذت نمي برم.

Rدرست Qغلط

۲ ـ وقتي کسي درباره من لطيفه اي مي گويد از آن لذت مي برم.

Rدرست Qغلط

۳ ـ وقتي کسي از دوستانم در حضور من جايزه اي را مي برد خوشحال مي شوم.

Rدرست Qغلط

۴ ـ اگر کسي در صف از من جلو بزند اعتراض مي کنم.

Rدرست Qغلط

۵ ـ خيلي زود از سرگرميها و تفريحات حوصله ام سر مي رود

Rدرست Qغلط

۶ ـ اغلب روزها خيال پردازي مي کنم.

Rدرست Qغلط

۷ ـ آرزوهاي زيادي دارم.

Rدرست Qغلط

۸ ـ بيش از اندازه چاق هستم.

Rدرست Qغلط

۹ ـ از خواندن رمان لذت مي برم.

Rدرست Qغلط

۱۰ ـ از خوابيدن متنفرم

Rدرست Qغلط

۱۱ ـ فکر مي کنم جذاب هستم.

Rدرست Qغلط

۱۲ ـ انتقادات را به خوبي پذيرا مي شوم.

Rدرست Qغلط

محاسبه امتيازات:

با توجه به جوابهاي زير ، در ازاي هر جواب مشابه به خود يک امتياز بدهيد.

۱٫غلط ۲٫درست ۳٫درست ۴٫غلط ۵٫ غلط ۶٫ غلط ۷٫ غلط ۸٫ غلط ۹٫ درست ۱۰٫ غلط ۱۱٫ درست ۱۲٫ درست

امتياز ۱۲ – ۹ : نسبت به ديگران شما انسان خوشبختي هستيد. ميان انتظاري که از زندگي داريد و آنچه از آن مي گيريد تعادلي برقرار کرده ايد. اشخاص با امتياز بالا ، مانند شما ، از تعادل اجتماعي خوبي بهره مندند. شما از آن جهت مورد توجه ديگران قرار داريد که از سياست “زندگي کن و بگذار زندگي کنند” پيروي مي کنيد.

امتياز ۸ – ۵ : شما فراز و نشيبهاي خودتان را داريد. اما در اغلب مواقع به شکل متعادل و متوسطي خوشبخت هستيد. اشتياق سوزاني براي تغيير دادن زندگي تان نداريد. شما اگر با اشخاص خوشبخت تر از خود معاشرت کنيد در وضعيت بهتري قرار مي گيريد.

امتياز ۴ – ۰: مي توانيد به مراتب خوشبخت تر از اين باشيد. جوابهاي خود را مرور کنيد. سعي کنيد ببينيد چه مي توانيد بکنيد تا از اين که هستيد بهتر شويد.

توضيحات:

اين پرسشنامه براساس اهتمام دکتر تئو لنتز ، مدير سابق انجمن پژوهشهاي شخصيتي در سن لوييز ميسوري تهيه شده است. دکتر لنتز بزرگ ترين پژوهش درباره خوشبختي را انجام داده. اشخاصي که مورد بررسي قرار گرفتند زنان و مرداني بودند که طيف سني ۱۶ تا ۵۰ سال را تشکيل مي دادند. حداقل تحصيلات اين اشخاص دوازده سال بود. دکتر لنتز براساس ارقام و اطلاعاتي که به دست آورد به “معيار خوشبختي” دست يافت. مباحث دوازده گانه زير را به دقت بخوانيد تا در اين مورد اطلاعات بهتري به دست آوريد.

۱ ـ غلط. انسان خوشبخت حتي اگر چيزي را از دست بدهد ، باز هم خودش را دوست دارد. او مي داند که خصوصيات مطلوب و تحسين برانگيز ديگري دارد و با اتکا به آنها براي خود تصوير ذهني مثبتي درست مي کند.

۲ ـ درست. اشخاص خوشبخت به راحتي بيشتري مي توانند به خودشان بخندند ، زيرا از تصوير ذهني مطلوبي برخوردارند. آنها خودشان را بيش از اندازه جدي نمي گيرند.

۳ ـ درست. انسان شاد و خوشبخت با ديگران برخوردي همدلانه دارد. او به قدر کافي احساس خوب دارد و از اين حيث به کسي غبطه نمي خورد.

۴ ـ غلط. انسان خوشبخت مي تواند تا حدودي رفتارهاي ناخوشايند ديگران را تحمل کند.

۵ ـ غلط. نسبت به کسي که خشنود و خوشحال نيست ، انسان خوشبخت از انعطاف لازم برخوردار است. او به راحتي مايوس نمي شود. مي تواند زمانهاي ناراحتي را تحمل کند و به هدفهاي خود برسد.

۶ ـ غلط. انسان خوشبخت براي جبران ذهنيتي بد در خيال فرو نمي رود.

۷ ـ غلط. افراد خوشبخت آرزوهاي زيادي ندارند و با آنچه دارند راضي هستند.

۸ ـ غلط. اگر خوشبخت باشيد ، در چيزي افراط نمي کنيد. افراد پرخور اغلب احساس خوشبختي نمي کنند.

۹ ـ درست. افراد خوشبخت آن قدر انعطاف پذير هستند که از واقعيت فاصله بگيرند و از تصورات ديگران لذت ببرند.

۱۰٫غلط. دليلش روشن نيست ، اما اشخاص خوشبخت به راحتي بيشتري مي خوابند. شايد براي آنان که احساس خوشبختي نمي کنند پايان دادن به روز از آن رو سخت است که لحظات لذت بخش کافي را تجربه نکرده اند. از اين رو ديرتر مي خوابند تا شايد لحظه خوشايندي را تجربه کنند.

۱۱٫ درست. افراد خوشبخت پذيراي خود هستند و در مقام لعن و نفرين خود حرف نمي زنند. افراد غيرخوشبخت اغلب تصوير جسماني بدي دارند و درباره خود انديشه منفي دارند.

۱۲٫ درست. افراد خوشخبت وقتي اشکالاتشان برملا مي شود چيزي از خود کم نمي کنند. آنها مي توانند بدون اينکه حالت تدافعي بگيرند ، انتقادات را قبول کنند.

روانشناسی با اشکال هندسی

روانشناسي با اشکال هندسي

آزموني ساده:

ساده ترين اشکال هندسي را به ياد بياوريد: مربع، مستطيل، مثلث، دايره، منحني پس خيلي سريع و بدون اينکه زياد به مغزتان فشار بياوريد، شکلي را انتخاب کنيد که بيشتر از همه مي پسنديد. آزموني روانشناسي پيش روي شماست، که با توجه انتخابتان به سرعت نشان مي دهد که شما در زندگي چه جور آدمي هستيد و احتمال موفقيتتان در چه مشاغلي بيشتر است.

مربع:

کساني اند که در محيط پايدار بيشترين احساس آرامش را دارند و مسير کارهايشان به طور کامل آشکار است. چنين اشخاصي محافظه کارند و دوست دارند که همه چيز مرتب و منظم باشد. وظيفه شناس اند و اگر کاري را به آنها محول کنيد، آنقدر روي آن وقت مي گذارند تا تمام شود حتي اگر کاري تکراري و طاقت فرسا باشد و مجبور شوند که بتنهايي آن را انجام دهند.

مستطيل:

پايبند بودن از اصول مشخصه آنهاست، نظم و ترتيب را دوست دارند ولي آن را با سازماندهي دقيق اجرا مي کنند اين امر سبب مي شود تا راههاي مناسبي را انتخاب و همه قواعد و مقررات را بررسي کنند. اگر وظيفه اي را به اين اشخاص محول کنيد ابتدا آن را به خوبي سازماندهي مي کنند تا اطمينان يابند که به طور اصولي اجرا خواهد شد.

آنهايي که مثلث را انتخاب مي کنند:

اشخاصي هدف گرايند و از برنامه ريزي قبل از انجام دادن کارها لذت مي برند و به طرح موضوع و برنامه هاي بزرگ و بلند مدت تمايل دارند اما ممکن است که مسائل جزئي را فراموش کنند اگر کاري را بر عهده آنان بگذاريد، ابتدا هدفي را براي آن تعيين و سپس با برنامه ريزي کار را آغاز مي کنند.

آنهايي که دايره را انتخاب مي کنند:

اجتماعي و خوش صحبت اند و هيچ لحن خشني ندارند و امور را با صحبت کردن درباره آن تنظيم مي کنند و نخستين اولويتشان در زندگي ارتباطات است. مطمئن باشيد که اگر وظيفه اي را به آنها محول کنيد آنقدر درباره آن صحبت مي کنند تا هماهنگي لازم براي به انجام رسيدن آن کار ايجاد شود.

منحني:

خلاقيت در آنها موج مي زند و اغلب کارهاي جديد و متفاوتي انجام مي دهند. نظم و ترتيب برايشان کسالت آور است. اگر تکليفي را براي آنها در نظر بگيريد طرهحاي خوب و مطمئني براي آنها ابداع مي کنند.

نتيجه گيري:

به طور کلي افرادي که سه شکل اول يعني مربع، مستطيل، مثلث را انتخاب مي کنند در مسير ويژه اي حرکت مي کنند و کارها را به طور منطقي و اصولي انجام مي دهند ولي ممکن است خلاقيت کمي داشته باشند گزينش دايره و منحني نشان دهنده خلاقيت و برونگرايي است چنين افرادي به موقعيتهاي جديد دسترسي پيدا مي کنند ولي چندان اصولگرا و اعتماد کردني نيستند.

کاربرد

اين آزمون براي ارزيابي افراد نسبت به موقعيت شغليشان کاربرد دارد اگر شما به شدت علاقه منديد که کاري خاص و اصولي انجام دهيد، فردي مربع دوست مي تواند همکار خوبي برايتان باشد همچنين اينگونه افراد براي کارهاي حسابرسي هم مناسب اند. اگر کارها به سازماندهي گروهي نياز داشته باشد مثلث دوستان، در پيشبرد آنها موفق خواهند بود. اين افراد مي توانند مجري خوبي هم باشند چون اهداف را مشخص مي کنند و اطمينان مي يابند که دستيابي به آنها ممکن است. براي هر نوع ارتباطات حضوري، افرادي که دايره را انتخاب مي کنند بهترين اند. آنان مي توانند کارمند خوب يا مسئول پذيرش و يا فردي باشند که به مشتريان خود خدمات مناسبي عرضه مي کنند.

موفقیت پله پله اتفاق می افتد

وقتي به کسانيکه تحسينشان مي‌کنيم نگاه مي‌کنيم، موفقيتشان را به شانس، سرنوشت يا عواملي که هيچ ارتباطي با سخت‌کوشي ندارد، ربط مي‌دهيم. و اين بزرگترين بهانه ما براي نرسيدن به موفقيت است.

«من موقعيت خانوادگي يا پارتي او را ندارم. به اندازه او پولدار نيستم. هيچ استعدادي ندارم.» و اين بهانه‌ها همينطور ادامه مي‌يابند. و چون همه مسئوليت موفقيت را به عوامل خارجي نسبت مي‌دهيم، خودمان را از زحمت رسيدن به موفقيت در زندگي راحت کرده‌ايم.

اگر به دقت نگاه کنيد، پشت هر فرد موفق تلاش سخت قرار دارد. يک ميليونر، يک دلار يک دلار به دست آورده است. شما فقط معامله ميليون دلاري يک نفر را مي‌بينيد اما مشکلات و تلاش بي‌وقفه ۱۰ سال قبل از آن را نمي‌بينيد.

موفقيت يک پله يک پله ايجاد مي‌شود. اگر يک پله بالا برويد، موفقيت در پاگرد بعدي منتظر شماست.

امروز يک تماس اضافي برقرار کنيد. اگر نتايج بزرگ شما را مي‌ترساند، اگر هدف بزرگ خيلي دور از دسترستان به نظر مي‌رسد، سرعت و انرژيتان را قدم به قدم بيشتر کنيد. امروز يک تماس اضافي بزنيد، يک ايميل اضافه بفرستيد و وقتي که اينکار به طور مداوم در طول يک مدت ادامه پيدا کند، ظرفيت تماس‌هايتان را تا ۶۰ درصد در آخر ماه افزايش داده‌ايد. قسمت باورنکردني قضيه اينجاست: وقتي ورودي کارتان تا ۶۰ درصد افزايش يابد، خروجي يا همان نتيجه کار احتمالاً تا ۱۲۰ درصد ارتقاء مي‌يابد.

روز يک نفر را بسازيد. کار شما مطمئناً با آدم‌ها در ارتباط است. موفق شدن در ارتباط با آدم‌ها کمکتان مي‌کند فاصله بين آرزوها و اهدافتان را سريعتر پر کنيد. وقتي مردم دوستتان داشته باشند، براي آنها ساده‌تر مي‌شود که کارتان را هم دوست داشته باشند. دايره تاثير شما هر چه بزرگتر باشد، فرصت‌هاي بيشتري براي خودتان ايجاد خواهيد کرد. وقتي يک نفر را خوشحال کنيد، و اين کار را مداوم  طي يک دوره ادامه دهيد، در آخر ماه، طرفداران زيادي به دست آورده‌ايد.

امروز يک لقمه کمتر غذا بخوريد. اين يک واقعيت اثبات‌شده است که کسانيکه کمتر مي‌خورند، نه تنها بيشتر زندگي مي‌کنند بلکه انرژي بيشتري هم خواهند داشت. کم کردن وزن ذهن خيلي‌ها را به خود مشغول کرده است و بعضي آنقدر درگير پرخوري‌هاي غيرقابل‌کنترل خود شده‌اند که همه توان خود را براي کم کردن وزني که بخاطر چيزهايي که نمي‌توانند جلوي خودشان را براي خوردن آن بگيرند، به کار مي‌گيرند. و وقتي اينکار به طور مداوم ادامه پيدا کند، آخر ماه نه تنها ظاهر بهتري پيدا کرده و احساس بهتري خواهيد داشت، عملکرد کاري‌تان هم بهتر خواهد شد.

امروز مبلغي پس‌انداز کنيد. اگر توازن بانکي‌تان موفقيتتان را تعيين مي‌کند، اين ساده‌ترين راه موفقيت شما خواهد بود. از همين امروز، هر روز مبلغي پس‌انداز کنيد؛ هر ميزاني که در توانتان باشد. اين کار را هر روز انجام دهيد و مداوم پيش رويد و وقتي اين کار متعهدانه در طول يک دوره زماني انجام شود، يک ميليونر خواهيد شد.

از امروز يک قدم بيشتر برداريد. امروز کاري بکنيد که قبلاً براي انجام آن ترديد داشتيد. اگر ماه‌هاست که براي زود بيدار شدن مشکل داريد، امروز صبح ۱۵ دقيقه زودتر بيدار شويد. انجام کارهايي که هيچوقت براي انجام آن راحت نبوده‌ايد، باعث مي‌شود پايتان را فراتر از موانع ذهني‌تان بگذاريد و واقعيت توانايي‌هاي خود را کشف کنيد.

وقتي اين کارها را انجام دهيد، به سمت جهش کوانتومي در کارتان پيش خواهيد رفت اما تا آن موقع قدم به قدم جلو رويد.

فقط کنکوریهای تجربی منظقه یک بخوانند !!!

فقط کنکوریهای تجربی منظقه یک بخوانند !!!

در کنکور ۹۱ داوطلبی با درصدهای زیر حائز رتبه ۷۶۰۰شده است و به عبارتی از ۵۹۰۰۰ نفر سبقت گرفته است(کل شرکت کنندگان منطقه يك ۶۷۵۰۰ نفر بوده است) و در رشته هوشبري روزانه قبول شده است

ادبیات: ۲۸
عربی: ۲۶
معارف: ۳۸
زبان خارجه: ۲۶
زمین شناسی: ۲۸
ریاضی : ۲۴
زیست : ۱۴
فیزیک : ۱۲
شیمی:  ۲۶

با توجه به میانگین پائین دروس عمومی و تخصصی از مقدار میانگین میتوان با بالا زدن دروسی که مقدار میانگین آنها زیر ۲۰درصد است به رتبه ای خوب رسید !!!

با درصدهای بالا کمی فکر کنید و آیا این انگیزه را در خود نمی بینید که با ایمان به توانایی خود از رتبه بدست آمده شگفت زده شوید؟؟!

(بیشتر فکر کنید)

برترین های آزمون های پائیز ماه دپارتمان شاکریان

دپارتمان شاکریان از شما دانش آموزان فعال کمال تشکر را دارد .بدین منظور برای رتبه های اول تا سوم امتیازات ویژه ای در نظر گرفته شده است . و این روند در آینده نیز تکرار خواهد شد . تلاش کنید شاید شما برترین های بعدی باشید ….

 

نام ونام خانوادگی                       درصد                                        آموزشگاه

 

الناز مغانی                                 ۹۸                                              کاوش

پریا آذری                                    ۹۷                                              کاوش

مهلا رضایی                                ۹۷                                            فرزانگان

مریم شکاری                              ۹۵                                               پیام

مینو صفاریان                              ۹۵                                              فضیلت

هانیه هراتی                              ۹۳                                                پیام

محدثه حج فروشان                    ۹۲                                                پیام

نسترن نفیسی                          ۹۲                                              فرزانگان

زهرا ولی زاده                           ۹۲                                              فرزانگان

عطیه کاوه                                ۹۲                                               فرزانگان

پوریا حاجی پور                          ۹۲                                             هشترودی

نفیسه رحمانی                         ۹۱                                               فرزانگان

آیدا غفرانی                               ۹۱                                               فرزانگان

محبوبه فیضی                           ۹۱                                               فرزانگان

سارا شجاع                               ۹۱                                                 کاوش

سیده فرزانه امید خدا                ۹۰                                              فرزانگان

زهرا رحیمیان                           ۹۰                                               فرزانگان

الناز صابر                                 ۹۰                                               فرزانگان

 

برای دیدن ادامه لیست  به لینک آزمون ها – رتبه های برتر مراجعه کنید .

خلاصه ای از كتاب قورباغه را قورت بده

خلاصه ای از كتاب قورباغه را قورت بده

 

(اثر بریان تریسی)

“قورباغه را قورت بده“ ، باعنوانی غیر متعارف ولی جذاب “ زیر آن تیتر بزرگ”  با خط ریزتری نوشته شده غلبه بر تنبلی ، انسان  همیشه در برابر سیل عظیم كارها دچار مشكل میشود. خب چه چیزی بهتر از مطالعه این كتاب كه دقیقا انگشت بر روی همین مسئله میگذارد و در ضمن به مدیریت زمان هم گوشه چشمی دارد.این كتاب دارای چنان نكات زیبا و نغزیست كه خواننده  با خواندن تنها پیشگفتار آن خیلی از مشكلاتش حل میشود .

 

در یك ضرب المثل قدیمی غربی آمده است كه اگر قرار است یك قورباغه را بخوری ، نگاه كردن به آن و گذشت زمان هیچ مشكلی را حل نمیكند ، پس سریعا آن را بردار و قورت بده . در ضمن اگر قرار است دو قورباغه را قورت دهی بهتر است اول قورباغه زشت تر را بخوری

 

كار كردن برای انسان عافیت طلب به همان سختی قورت دادن قورباغه است ، هر وقت كاری را باید انجام دهید تصور كنید مثلا قرار است قورباغه ای را زنده قورت دهید. آیا نگاه كردن به قورباغه دردی را دوا میكند !؟ قطعا اینطور نیست ، بلكه این موضوع باعث تنفر بیشتر شما از قورباغه میشود. پس هر كاری را كه بدتان می آید سریع انجام دهید تا از شر آن خلاص شوید ، زیرا مرور زمان ، انجام دادن آن را در ذهن شما بیشتر محال جلوه میدهد. در ضمن اگر در یك روز دو كار مهم دارید ، اول آنكه سختتر است را انجام بدهید یعنی اینكه قورباغه زشت تر را اول از همه قورت بدهید ، زیرا اگر قورباغه خوشگل را در اولین گام قورت بدهید ، صد در صد احساس تهوعی كه در شما بوجود می آید ، بحدی خواهد بود كه آنگاه فكر میكنید اگر قورباغه زشت تر را قورت بدهید ۱۰۰% خواهید مرد و بهمین روی از خوردن آن اجتناب میكنید ، ولی اگر ابتدا قورباغه زشت را بخورید ، آنگاه بعد از اینكه دیدید هنوز زنده هستید و نمرده اید

، خوردن قورباغه خوشگلتر برایتان ساده تر خواهدبود

با بكارگیری همین ضرب المثل در زندگی ، فصلی نوینی را در روند كارهایمان می توانیم شروع كنیم

من اسم این تشبیه  واین صورت ایجاد انگیزه را قورباغه درمانی گذاشتم كه آن را روش بندی نمودم

پس بطور مختصر یكبار دیگر روش قورباغه درمانی را با هم مرور میكنیم

  در ابتدای هر روز ، در ذهنمان لیستی از كارهای مهمی را كه باید انجام دهیم و بعضا از زمان آنها گذشته است را تهیه میكنیم.  (جمع كردن قورباغه ها در قفس) . سپس

(ترتیب اولویت كارها را مشخص میكنیم (یعنی قورباغه ها را از زشت به زیبا مرتب می كنیم


بعد چشممان را میبندیم ، با یك دست دماغمان را میگیریم ، و با دست دیگر زشتترین قورباغه را بدون هیچ درنگی در دهان میگذاریم و قورت میدهیم. در انتها


حال كه سخت ترین كار روز را انجام داده اید ، قطعا كارهای ساده تر برایتان كاری ندارد،
بدین منظور كل مسیر را می توان به صورت نمودار در اسلاید بعدی مشاهده نمود

كتاب در یك نگاه

 

انتخاب بین سخت و مشكل؟!!

 

گفته هایی در رابطه با غلبه بر تنبلی بر گرفته از كتاب قورباغه را قورت بده
۱-مدام به راههای مختلفی كه از طریق آنها می توانید وقت اضافی ایجاد كنید بنگرید و از این وقتها برای انجام مهمترین كارهایی كه می توانند در بلند مدت  بیشترین تاثیر را بر زندگی و كارتان بگذارد استفاده كنید و هر دقیقه را به حساب بیاورید و با برنامه ریزی و آمادگی نگذارید از هدفتان دور شوید و فراموش نكنید كه خودتان مسوول دست یابی به اهدافتان هستید.

 ۲-كارها را به قسمتهای كوچكتر تقسیم كنید تا راحتتر بتوانید از پس آنها بر ایید

۳-تمام افكارتان را روی كاری كه دارید انجام می دهید متمركز كنید . ((پرتوهای خورشید تا متمركز نشوند نمی سوزانند.)

الكساندر گرام بل

 

کنکوریها نخوانند لطفاً !

دو كلمه حرف حساب با پدر و مادرهايي كه فرزندانشان مي خواهند كنكور بدهند.

بيل شنكلي مربي اسكاتلندي باشگاه ليورپول مي گفت :براي بعضي ها فوتبال يعني مرگ و زندگي در حالي كه فوتبال چيزي فراتر از مرگ و زندگي است .به نظر شما اگر در اين جمله جاي فوتبال را با كنكور عوض كنيم آيا درد دل فرزندمان را نگفتيم ؟؟

كنكور خوب يا بد همان كنكور است و بخواهيم يا نخواهيم همان دلهره و نگراني هاي يك مسابقه سرنوشت ساز را به فرزندانمان تلقين ميكند . فرزندان ما (حتي اگر به زبان نياورند) اين را خوب مي دانند كه كنكور يك پروژه مشترك خانوادگي است كه همه اعضا خانواده در برد وباختش سهيم اند.يعني همه اعضا خانواده از پيروزي در اين مسابقه شاد مي شوند و از شكست غمگين .آنها حتي اگر به زبان نياورند در مقابل زحمت ها و هزينه هايي كه به پايشان ريخته مي شود خود رامسئول ميدانند .و تصور مي كنند كه اگر به نتيجه نرسند ناسپاسي كرده اند.

جامعه مدرك گراي امروز نيز دانشگاه را آن چنان محبوب جلوه مي دهدكه ذهن دانش آموز در طي سالهاي تحصيل از كنكور پلي مي سازد به سوي همه يا هيچ .واين باور (درست يا غلط)در ذهن جوانان ما ريشه دوانده و بذر اضطرابش را ريخته است .

بار هراس از حضور در چنين ميدان حساسي براي شانه هاي جوانان ما بسيار سنگين است .آنها به هر حال جوانند وشكننده  واين وظيفه ماست كه آرامش را به آنان تلقين واعتماد به نفسشان  را تقويت كنيم.ما موظفيم كه به آنها كمك كنيم كمر اضطرابشان را بشكنيم و دست روحيه اشان را بگيريم.

فراموش نكنيم كه چشم هاي مضطرب جوانان ما اين روزها بيش از هر زمان ديگري به دنبال شانه هاي صبور و ساده آرامش مي گردند.آن شانه هاي صبور و ساده كه چشمان مضطرب جوانان ما را به خويش مي خواند چه خوب است كه شانه هاي ما و شما باشد.

نقطه عطف زندگی

در ریاضی مبحثی به نام «تابع» داريم. مجموعه‌ای از زوج‌های مرتب که مؤلفه‌ اول آن‌‌ها یکسان نباشد. اگر هم می‌خواستی از روی نمودار تشخیص دهی که یک نمودار تابع است یا نه، باید خطی موازی محور y‌ها رسم می‌کردی، اگر نمودار را در هر نقطه فقط یک بار قطع می‌کرد یعنی نمودار تابع بود اما اگر به ازای یک x، خطی، نمودار را در ۲ نقطه قطع می‌کرد، نمودار تابع نبود!

اما بعد‌ها یادگرفتی هر تابع می‌تواند دارای نقاط بحرانی باشد که ….

خوب حتماً می‌پرسی این‌ها چه ربطی به کنکور و موفقیت و …. دارد؟

به نظر من زندگی هر انسانی شبیه یک تابع است …. یک تابع منحصر به فرد و تکرار نشدنی که در برخی نقاط بحرانی می‌شود.

تا به حال فکر کرده‌ای چه عاملی باعث می‌شود، برخی از افراد در زندگی خود به موفقیت دست یابند؟ آیا فکر می‌کنی افراد موفق در تمامی لحظات و ثانیه‌های زندگی خود هوشیارانه،منطقی و حساب شده عمل کردند؟ هیچ اشتباهی مرتکب نشده‌اند؟ پاسخ تمامی این سؤالات قطعاً (نه) است.

پس چه ویژگی آن‌ها را متمایز کرده است؟ به هر حال موفقیت همه‌ افراد شاخص، شانسی و تصادفی نبوده است (ممکن است برخی از افراد شاخص، در زندگی خود شانس هم آورده باشند اما قطعاً عامل مهم دیگری آن‌ها را متمایز کرده است.).

افراد موفق کسانی است که در برخی از لحظات زندگی، مصمم، جدی، هوشمندانه برنامه‌ریزی می‌کنند و در اجرای برنامه‌ خود کوچک‌ترین سستی به خود راه نمی‌دهند …. جانانه از جان خود مایه می‌گذارند تا به هدفشان برسند.

شاید با خودت فکر کنی ….. این راه که من هم می‌دانستم …. بله، ولی نکته‌ مهم این است که افراد موفق و شاخص، همیشه خود را به آب و آتش نمی‌زنند …. همیشه زیاد تلاش نمی‌کنند …. همیشه برنامه‌ریزی ندارند اما در نقاط عطف زندگی خود مثل یک جنگجو آن‌قدر می‌جنگند تا مسیر تابع زندگی خود را در نقطه‌ عطف، به سمتی تغییر دهند که خودشان می‌خواهند.

شاید مهم‌ترین ویژگی این افراد هم تشخیص این نقاط در زندگی باشد.

جالب است بدانی که طبق بررسیهای آماری، نقاط عطف زندگی انسانها که تعیینکنندهترین لحظات هستند، شاید بیش از ۱۰٪ عمر یک انسان هم نباشد. اما همین ۱۰٪ میتواند تعیینکننده تمامی زندگی باشد.

درست مثل نقاط عطف یک تابع …

این لحظات در طول دوره‌ زندگی انسان‌ها، در بسیاری موارد با هم متفاوت است. اما در برخی موارد مشترک! موفقیت در ورود به دانشگاه قطعاً یکی از لحظات و دوره‌هایی است که می‌تواند جزو نقاط عطف زندگی انسان‌ها محسوب می‌شود.

یادت باشد که لازم نیست در طول دوره‌ زندگی، خیلی هوشیارانه، منطقی، حساب شده و … عمل کنی، فقط کافی است در لحظات مهم این چنینی باشی و مدت زمان باقی‌مانده تا کنکور، قطعاً یکی از لحظه‌هاست.

لحظات و روز‌هایی که می‌تواند نقطه‌ عطف زندگی تو باشد. نقطه‌ عطفی که می‌تواند جهت تابع زندگی تو را نزولی یا صعودی کند!

فقط کافی است این را بدانی که جدی نگرفتن زندگی اشکالی ندارد ولی جدی نگرفتن نقاط عطف و تعیین‌‌کننده‌ زندگی یعنی ایجاد سیر نزولی در تابع زندگی.

پس بلند شو …. تصمیم بگیر …. عزمت را جزم کن …. تا در این روز ها مثل همان جنگجو، جانانه تا پای جان از جانت مایه بگذاری و تا رسیدن به هدف دست از تلاش برنداری.

و آن وقت سیر تابع زندگیت صعودی میشود و تو میتوانی تا دلت میخواهد آسوده باشی ….

تا رسیدن به نقطه‌ عطف بعدی که شاید پیدا کردن شغل باشد … شاید هم تأسیس کارخانه و بیمارستان و…

اما جالب‌تر این است که بدانی در طول همین دوره (دوره کنکور) برخی لحظات مهم‌تر و باارزش‌ترند و آن ها فرصتی هستند که خیلی‌ها در آن فرصت درس نمی‌خوانند …

اگر می‌خواهی از این دوران خوب استفاده کنی، صفحات ‌ این جزوه را ورق بزن … نه نه…. ورق نزن، بخوان تا در یکی از مهم‌ترین دوره‌های زندگي ‌(یکی از نقاط عطف زندگی) بیش‌ترین بازدهی را داشته باشی تا شاید این تصمیمی باشد برای جدی گرفتن تمامی نقاط عطف زندگیت.

تصمیمی که باعث شود:

«مراقب نقاط عطف زندگیت باشی».

و این معنی واقعی روزی نو برای توست . پروازت بلند و مداوم

راز شروع مقدمه یک کتاب

يادم مياد تو دوران دبستان و راهنمايي ,وقتي اسم رياضي,اين بازي زيباي انديشه ها , مي اومدبه قول معروف صورتم گل مي انداخت و نيشم تا بنا گوش باز مي شد .

اما برعكس ,روزايي كه فرداش بايد انشاء مي نوشتيم ,روز تب ولرز و بدبختي من بود . اون روزا بايد دست از پا دراز تر مي رفتم خونه امير پسر همسايمون و با كلي منت كشي يه طورايي راضي اش مي كردم كه اون برام انشاء بنويسه و منم به جاش براش تمارين رياضي اش را حل كنم .

بالا خره رفتم دبيرستان وبسيار  خوشحال كه  از دست معلم انشا با اون خط كش فلزي اش راحت مي شم .

حالا پس از سالها , با روي كار آمدن ايده اي به اسم( نوشتن مقدمه جزوه ها) , بدبختي من دوباره شروع شده !!آدمو ياد فيلم مصائب مسيح مي اندازه !

خب چاره اي نيست زيرا معتقدم كه نگاه بسياري از شما به رياضيات نياز به يك تحول اساسي دارد و من براي ايجاد اين تحول راهي به جزء ارتباط با شما از طريق اين مقدمه ها ندارم .

آري “چشم ها رو بايد شست ,جور ديگر بايد ديد”

من معتقدم قبل از يادگيري هر چيزي , بايد ذهنيت شما نسبت به آن مثبت شود .

بايد بدانيم كه رياضي فقط يك مشت فرمول هاي قلمبه سلمبه و حفظي نيست .

بايد بدانيم كه مي توان رياضي را فهميد , آن را حس كرد و با آن دوست شد .

و تنها در اين صورت هست كه از جذابيتهاي آن لذت مي بريد .

اميدوارم با ايجاد اين علاقه در درون خود, بتوانيد محكم ترين و تند ترين قدم ها را به سوي قله هاي موفقيت بر داريد .

 

هر روز صبح غزالي در آفريقا بيدار مي شود . او نيك مي داند كه بايد تند تر از سريع ترين شير بدود تا كشته نشود .

هر روز صبح شيري در آفريقا بيدار مي شود , او نيك مي داند كه بايد تند تر از سريع ترين غزال بدود تا از گرسنگي نميرد .

مهم نيست كه شير هستيد يا غزال ,

                   بهتر است با طلوع خورشيد دويدن را آغاز كنيد …

 

                             

                                                   با تشكر       مهدي شاكريان 

دانلود انیمیش های ریاضی

[stream flv=x:/riazi-konkor.com/wp-content/uploads/2012/12/NatureByNumbers.mp4 embed=false share=false width=640 height=360 dock=true controlbar=over bandwidth=high autostart=false /]

جهت دانلود این انیمیشن روی اینجا کلیک کنید

دانلود مطالب مفید

دانلود کتاب راهنمای نظام آموزشی کشور مالزی   – نظام آموزشی مالزی

دانلود کتاب راهنمای نظام آموزشی کشور استرالیا – نظام آموزشی استرالیا

دانلود تکنیک های موثر برای حفظ کردن مطالب – تکنیک های حفظ کردن مطالب

دانلود نمونه سوالات ریاضی ۳ نهایی ۹۱ رشته تجربی – سوالات نهایی ریاضی۳ خرداد۹۱

سوالات نهایی ریاضی۳ شهریور ۹۱

دانلود برنامه آزمون های کانون فرهنگی۹۲-۹۱  – برنامه ازمون های کانون

دانلود جدول توزیع فراوانی کنکور۸۹–  جدول فراواني ۸۹

دانلود رشته های قبولی در کنکور ۹۱ با توجه به درصد دروس درصد مورد نیاز برای پزشکی

 

اهداف علم ریاضیات

نخستین وظیفه ریاضیات ساختن و تحویل دادن چیزی به جامعه است كه امروز كمتر كسی خواستار آن است، یعنی «انسان»، انسانی كه بیندیشد، انسانی كه درست را از نادرست تشخیص دهد، انسانی كه شناخت و انتشار حقیقت را بر بسی چیزها از جمله یك تلویزیون برتری دهد، انسانی آزاد، نه آدم‌واره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای آهنی.