برنامه ریزی در ایام عید

یکی از دلایل موفقیت داوطلبان موفق این است که در زمانهایی که دوره‌ها است. دیگران درس نمی خوانند به شدت درس می‌خوانند. دوران عید یکی از همین دلیل این دوره را دوره طلایی نامیده ایم. در این دوره کوتاه شما می‌به همین توانید جهش قابل ملاحظه ای به پیش داشته باشید به شرط آنکه به دو راهنمایی زیر دقیقا توجه کنید:
اولاً:
زیاد زحمت بکشید …، تفریحات، دید و بازدیدها، مسافرت و تلویزیون را کنار بگذارید و فقط دو روز از عید را به خودتان مرخصی بدهید، (دانش آموزان سال سوم می‌توانند چهار روز را تعطیل نمایند.) و در روزهای قبل و بعد تا آنجا که می‌توانید درس بخوانید. افرادی که اراده ضعیفی دارند مطمئناً پیشرفت خوبی نخواهند کرد. ما به این گونه داوطلبان توصیه می‌نماییم خودشان به پدر و مادرشان مراجعه کنند و از آنها بخواهند تا بر کارشان نظارت نمایند.
ثانیاً:
با یک نقشه دقیق و طبق یک برنامه جامع درس بخوانید. تا بازده مطالعه شما چند برابر شود. در این مقاله چگونگی تنظیم برنامه جامع را برای شما توضیح می‌دهیم. فقط باید یکی دو ساعت وقت صرف کنید و طبق روشی که توضیح می‌دهیم “برنامه جامع” را برای خودتان تنظیم نمائید و سپس با نظم و دقت “برنامه جامع” را اجرا نمائید. آنگاه خواهید دید که سه یا چهار هفته در ایام نوروز برای شما ارزش چند ماه را خواهد داشت و شما جهش بزرگی به جلو خواهید داشت. برنامه جامع را در داخل جداول یک برگ کاغذ A3 بنویسید. آنرا روی یک مقوای بزرگ بچسبانید و به دیوار مقابل میز تحریر خود نصب کنید تا همواره در مقابل چشمانتان باشد. برنامه جامع جایگزین دفتر برنامه ریزی نمی شود و به عنوان مکمل آن استفاده می‌شود. روی مقوای بزرگ علاوه بر جدول برنامه جامع یک برگ کاغذ A4 که روی آن برنامه هفته را نوشته اید نصب می‌نمائید. در پایان هر هفته برگه مربوط به هفته قبل را بردارید و پس از جمع بندی کامل از کارهای انجام شده و کارهای انجام نشده، برگه مربوط به هفته بعد را نصب نمائید.
برنامه جامع چیست و در چه مواقعی تنظیم می‌شود؟
هرگاه بخواهید یک مجموعه کار آموزشی را به صورت کامل انجام دهید یا یک مجموعه درسی را به طور کامل یا نسبتاً کامل دوره نمائید، برنامه جامع تنظیم می‌نمائید. توصیه ما این است که برنامه جامع را هیچ گاه برای کمتر از دو هفته و یا بیشتر از چهار هفته طراحی نکنید. در هنگام اجرا و در پایان برنامه جامع، باید کارهای انجام شده و انجام نشده را بررسی و ارزیابی نمائید. حداقل یک بار دیگر می‌توانید برنامه جامع تنظیم نمائید و آن هم در یک ماهه قبل از برگزاری کنکور سراسری است.
برنامه جامع چه اجزایی دارد؟
برنامه جامع شامل ده ستون می‌باشد، عنوان های این ستونها به ترتیب عبارتند از: نام درس- تابلوی آموزشی- برنامه آزمون- تصمیمات و اهداف- منابع مطالعاتی پیشنهادی- سایر منابع اطلاعاتی- زمان برای سه هفته- زمان برای هفته اول- زمان برای هفته دوم- زمان برای هفته سوم در اینجا قسمت هایی را که نیاز به توضیح بیشتر دارند معرفی می‌نمائیم.
۱- تابلوی آموزشی- تشخیص وضعیت:
در ستون تابلوی آموزشی، ارزیابی خود را درباره وضعیت آموزشی تان در هر درس می‌نویسید.
الف- میانگین نمرات تراز خود را در هر درس یادداشت نمائید مثلا بنویسید میانگین نمره تراز من در درس فیزیک ۵۷۰۰ بوده است.
ب- به برنامه آزمون های دوره نوروز نگاه کنید. اکنون تشخیص دهید که در کدام فصل‌ها قوی هستید و در کدام فصل‌ها ضعف دارید. نقاط قوت و ضعف خود را به طور جداگانه مشخص کنید.
۲- تصمیمات و اهداف + منابع مطالعاتی:
در ستون چهارم با توجه به وضعیت درسی خود و با توجه به برنامه آزمونها تصمیماتی اتخاذ می‌نمایید. دقت کنید که این تصمیمات قابل اجرا باشند مثلاً یکباره تصمیم نگیرید که طی سه هفته دو بار کتابی را دوره نمائید و تمام مسائل آنرا حل کنید و به چند صد تست هم پاسخ دهید! (مطمئناً تصمیمات غیر واقعی قابل اجرا نخواهند بود.) منابع مطالعاتی خود را نیز دقیقا مشخص کنید. برای مطالعه دروس و یادگیری مطالب حتما از کتاب درسی بهره بگیرید. البته ممکن است در یک درس تسلط کافی داشته باشید و نیازی به مطالعه تشریحی آن درس نباشد. مرور یادداشت‌ها و مقداری تمرین و تست زدن برایتان کافی است در این صورت منابع تستی و تمرین را مشخص کنید. تمرین های کتاب درسی، آزمونهای قبلی منابع مفیدی برای تمرین می‌باشند. سایر منابع دلخواه خودتان را در ستون ششم اضافه کنید تعداد صفحاتی را که می‌خواهید مطالعه کنید، تعداد مسائل و تعداد تست‌ها را هم بنویسید. پیش از آنکه به فکر تمرین تست های جدید باشید به تمرین و مرور و حل مسائل و تست هایی بپردازید که قبلا آنها را مطالعه نموده اید. باید آنچه را قبلا فراگرفته اید در ذهنتان تثبیت نمائید و آنگاه به مطالب جدید بپردازید.
۳- تخمین و تقسیم زمان:
پیش بینی کنید که اساسا در ایام نوروز چند ساعت وقت برای مطالعه دارید و برای مطالعه هر درس چند ساعت می‌توانید اختصاص دهید. آن دسته از داوطلبانی که تا کنون برنامه متعادل (نرمال) نوشته اند این موضوع را بهتر می‌توانند پیش بینی نمایند. اگر دانش آموز هستید و تا روزهای آخر اسفند به مدرسه می‌روید توجه کنید که زمان مطاله شما قبل از شروع تعطیلات کمتر است و همچنین اگر می‌خواهید دو روز اول عید را تعطیل کنید این مدت را هم در نظر بگیرید سعی کنید تخمین دقیقی از ساعات مطالعه خود بزنید. مثلا بگویید من در هفته اول می‌توانم پنجاه ساعت درس بخوانم سپس این پنجاه ساعت را بین دروس مختلف تقسیم کنید. به اهمیت هر درس و وضعیت خود در هر یک از دروس توجه کنید. اگر هنگام تنظیم برنامه رویاپردازی کنید و تصمیمات بلند پروازانه بگیرید نه تنها نتیجه بهتری کسب نخواهید کرد بلکه تمام زحمتی که برای تنظیم برنامه کشیده اید به هدر خواهد رفت.
برنامه روزانه
پس از نوشتن برنامه جامع، برنامه روزانه تان را تنظیم نمایید. در برنامه روزانه برای هر روز حداکثر ۵ درس را در نظر بگیرید. اگر مثلا برای درس فیزیک ۱۰ ساعت در نظر گرفته اید می‌توانید آنرا به چهار نوبت مطالعه ۲/۵ ساعته یا ۵ بار مطالعه ۲ ساعته تقسیم کنید و روزهای مطالعه را هم مشخص کنید مثلا تصمیم بگیرید چهار نوبت در روزهای شنبه ، دوشنبه ، سه شنبه و چهار شنبه هر بار به مدت ۲/۵ ساعت فیزیک بخوانید. تکالیف خود را نیز برای هر نوبت مطالعه مشخص کنید آیا فقط کتاب را مطالعه می‌کنید مساله حل می‌کنید یا تست هم می‌زنید. منابع را بنویسید. در ابتدای هر هفته برنامه روزانه را در کنار برنامه جامع روی مقوا نصب کنید در پایان هر روز و در پایان هفته موارد اجرا نشده را در ستون آخر بنویسید و پس از تصحیح و تعدیل و تصمیم گیری مجدد به برنامه هفته بعد بیفزایید.
چند توصیه:
۱. برنامه جامع و برنامه روزانه را پس از تنظیم به مشاور خود نشان دهید و از نظرات مشورتی وی بهره بگیرید.
۲. اگر در پایان یک هفته ملاحظه نمودید که بخش قابل ملاحظه ای از تصمیمات را اجرا نکرده اید برنامه را مورد بازبینی قرار دهید و قسمت های کم اهیمت تر را حذف کنید.
۳. هر قدر هم پایه درسی تان ضعیف باشد هیچ درسی را به طور کامل حذف نکنید. در این گونه دروس می‌توانید مباحثی را بیابید که برایتان ساده تر باشد.
۴. توصیه به داوطلبان رشته تجربی: درس زیست شناسی درس اصلی شماست سعی کنید این دروس را هر روز در برنامه مطالعاتی خود قرار دهید پس از زیست شناسی، درس شیمی قرار دارد دروس ریاضی و فیزیک را کنار نگذارید و حتی اگر دانش آموز ضعیفی هستید درس ریاضی را از برنامه تان حذف نکنید.
۵. توصیه به داوطلبان رشته ریاضی: حساب دیفرانسیل و فیزیک اهمیت تعیین کننده ای در کنکور دارند. اما به هندسه و ریاضیات گسسته کم توجهی نکنید بسیاری از داوطلبان ریاضی به این دروس اصلا اهمیت لازم را نمی دهند و فکر می‌کنند دروس اختصاصی فقط حساب دیفرانسیل و فیزیک است. در تستهای دروس هندسه، ریاضیات جدید (گسسته یا جبر و احتمال) و مثلثات، با تلاش کمتر می‌توانید نتیجه بهتری بگیرید زیرا میزان تنوع طرح سوال در دروسی که اشاره شد نسبت به حساب دیفرانسیل کمتر است و با اینکه مسائل تشریحی در این دروس دشوارتر است ولی اگر داوطلبی پایه درسی متعادل داشته باشد می‌تواند در کنکور نتیجه بهتری بگیرد. در صورتیکه بسیاری از داوطلبان رشته ریاضی به دلیل علاقه بیشتر به حل مسائل حساب دیفرانسیل یا مکانیک می‌پردازند و با تصور دشوارتر بودن دروس هندسه یا مثلثات این دروس را کنار می‌گذارند. مجدداً تکرار می‌کنیم میزان تنوع و انواع سوالات در دروس مثلثات، هندسه و ریاضیات گسسته کمتر است و اگر پایه متوسطی دارید با تمرین تستهای طبقه بندی شده می‌توانید نتیجه خوبی در این دروس بگیرید. متأسفانه بسیاری از داوطلبان ریاضی درس شیمی را به کلی فراموش می‌کنند و کنار می‌گذارند که اندیشه ای کاملا اشتباه است. اشکال دیگر کار داوطلبان ریاضی بی توجهی به دروس عمومی است که در دوره نوروز باید به جبران این ضعف بپردازند.
۶. توصیه به داوطلبان رشته انسانی: دروس جامعه شناسی، روانشناسی و فلسفه در گروه انسانی بخشی از دروس اختصاصی است که داوطلبان این گروه در آنها بالاترین درصدها را به دست می‌آورند اما مشکل عمده گروه انسانی، کم توجهی به دروس عمومی است. توصیه می‌کنیم دروس عمومی را جدی تر بگیرید و اگر در دروس ریاضی و آمار و زبان پایه ضعیفی دارید در ایام نوروز به جبران این ضعف‌ها بپردازید.
منبع: سازمان آموزش و پرورش تهران

از عجايب رياضي

از عجايب رياضي این است که

اگر

۱۳۸۳۷ ضربدر سن شما ضربدر ۷۳  شود !!!

امتحان کنيد.. نتيجه جالب است

اهمیت تعطیلات عید برای کنکوری ها

با آغاز تعطيلات نوروزي ،حساس‌ترين دوره آمادگي براي كنكور شروع مي‌شود. مسائل موجود در اين دوره مانند تعطيل شدن كلاس‌هاي مدرسه، جبران عقب‌ماندگي‌هاي درسي و…برنامه‌ريزي عيد را از ساير دوره‌ها متمايز مي‌كند. امسال به شكل ديگري به استقبال بهار مي‌رويم. خانه‌ي كنكوري‌ها بوي هميشگي عيد را ندارد، بويي از جنس كنكور دارد. امسال نوروز تعطيل نيست، امسال سال شماست . بايد خانه تكاني كنيد، اما از نوع كنكوري آن. بايد اوضاع را مرتب كنيد. اضافه‌ها را از ذهن دور بريزيد، داشته‌ها را گردگيري و تميز كرده و به طور منظم در جاي مناسبي قرار دهيد. براي كنكوري‌ها بهار فصل رويشي دوباره است.

اهميت تعطيلات عيد براي داوطلبان اين دوره از چند جهت اهميت دارد:

بسياري از دانش آموزان با تعطيل شدن مدرسه‌ها ،فرصتي طلايي و استثنايي بدست مي‌آورند و آزاد مي‌شوند.حالا آنها مي‌توانند بسيار بيشتر از گذشته درس بخوانند . تجربه هم نشان داده است كه خيلي از دانش‌آموزان در دوران بعد از عيد نسبت به فارغ التحصيلان پيشرفت بيشتري داشته اند.

در اواخر فروردين‌ماه، آزمون‌هاي جامع شروع مي‌شود . شما تنها يك ماه فرصت داريد تا دروس خوانده نشده را بخوانيد. دروس قبلي را مرور كنيد و نقاط ضعف خود را برطرف سازيد. انجام اين همه كار در اين فرصت كوتاه، نياز به برنامه دقيقي دارد، بدون برنامه حساب شده اين كار انجام شدني نيست .

تعطيلات عيد براي بسياري از آموزشگاه‌ها و كلاس‌هاي كنكور فرصت مناسبي است تا با تنظيم (كلاس‌هاي فوق‌العاده ) عقب ماندگي آموزشي خود را جبران و در واقع سرهم كنند، ولي بعدا متوجه مي‌شويد كه اين كلاس‌ها (تله)ي بزرگي براي وقت بچه‌هاست و دست و پاگير كنكوري‌ها مي‌شود.

در ايام عيد برنامه‌هاي عمومي خانواده مانند ديد و بازديد مهماني‌ها سفرها و … با فعاليت درسی شما طلاقي پيدا مي‌كند . هماهنگي اين برنامه‌ها با برنامه‌هاي درسي شما اهميت زيادي دارد.به هر حال اين ايام نقطه عطفي در آمادگي درسي شماست و سرنوشت بسياري از كنكوري‌ها در مدت اين بيست روز رقم مي‌خورد. هرچند نبايد انتظار داشت كه در اين مدت معجزه‌اي روي دهد، ولي اين كه چگونه و با چه برنامه‌اي از آن استفاده شود، قطعا نقش مهمي در نتيجه كارتان خواهد داشت،پس تعطيلات عيد را جدي بگيريد.

نحوه‌ی عملکرد دانش‌آموزان

با فرا رسيدن فصل بهار ، سه نوع رفتار و برنامه‌ريزي عمده در بين دانش‌آموزان ديده مي‌شود:

۱- بعضي‌ها از اين فرصت براي رفع خستگي و تجديد قوا استفاده مي‌كنند.

۲- عده‌ی ديگري عقب ماندگی‌های درسي خود را جبران مي‌كنند.

۳- گروهي ديگر دروسي را كه قبلا آموخته‌اند، دوره و جمع بندي مي‌كنند.

در اين دوره كه اكثر دانش‌آموزان با شتاب و جديت بيشتري درس مي‌خوانند، اگر به هر دليل و بهانه‌اي نتوانيد از وقت خود استفاده كنيد، از ديگران عقب خواهيد ماند. پس ديگر رفتن به مسافرت معنايي ندارد. حتي اگر فكر مي‌كنيد كه با همراه بردن كتاب در مسافرت مي‌توانيد درس بخوانيد، سخت در اشتباهيد! تجربه مي‌گويد ،چنين اتفاقي نادر است. البته اگر واقعا خسته هستيد و به تغيير محيط و آب و هوا احتياج داريد، چاره‌اي نيست، به يك مسافرت كوتاه دو تا سه روزه برويد. در شرايطي كه سخت مشغول كار هستيد رفتن به يك مسافرت غير ضروري، فعاليت شما را دچار وقفه و سكته مي‌كند. در اين صورت، تمركز و شتاب درس خواندن شما مختل مي‌شود.

استراحت در عيد

مطالعه‌ي جدي اين ايام، اصلا به معناي آن نيست كه صبح تا شب فقط درس بخوانيد. مي‌توانيد در اين ايام به شيوه‌هاي مناسب ،تفريح و استراحت كنيد.

دلسردي و ياس

در اين دوره دلسردي و نا اميدي گريبان گير بسياري از كنكوري‌ها مي‌شود.

در كنار داوطلبان ضعيف‌تر ،عده‌اي از داوطلبان كوشا و قوي هستند كه از نتايج آزمون‌هاي آزمايشي خود راضي نيستند، نگران كسب رتبه‌ي نا مطلوب هستند و يا حجم مطالب باقيمانده آنها را نگران و مايوس كرده است. ديگر مثل روزهاي اول درس نمي‌خوانند، كند پيش مي‌روند،  ساعات مطالعه آنها كاهش يافته و زودتر از قبل خسته مي‌شوند.

تجربه نشان مي‌دهد وقتي داوطلبان دچار دلسردي و ياس مي‌شوند ،افكار منفي به آنها هجوم مي آورد، بدبين مي‌شوند، غير واقع بينانه به ارزيابي موقعيت خود مي‌پردازند و همه چيز را تيره و تار و از دست رفته مي‌بينند.بسياري از آنها با مراجعه به مشاور، دوباره به موقعيت واقعي خود پي ‌مي‌برند و از بحران خود ساخته خارج مي‌شوند.

به داوطلبان ضعيف‌تر توصيه مي‌كنيم دوباره به آخرين رتبه پذيرفته شدگان در دانشگاه‌ها مراجعه كنند. حتما در ميان اين همه رشته با رتبه‌هاي ريز و درشت، جايگاهي براي شما وجود دارد. آيا نمي‌توانيد اين جايگاه را پيدا كنيد؟ اگر توان خود را نزديك به نمره ي يك رشته مي‌بينيد ،دست از تلاش بر نداريد.به داوطلبان قوي‌تر كه قبلا خوب درس خوانده‌اند، توصيه مي‌كنيم : نگذاريد با مايوس شدن، از رقابت باز بمانيد.

ميدان را به ديگران واگذار نكنيد.بهتر است آهسته و پيوسته به كار خود ادامه دهيد.آدم‌هاي موفق و سخت كوش هيچ فرصتي را از دست نمي‌دهند.اگر هم در اولين آزمون جامع به نتايج دلخواه نرسيديد،نااميد نشويد.اشكالات و نقاط ضعف خود را تحليل كنيد و براي آنها برنامه‌ريزي كنيد. درس خواندن مانند بازي شطرنج است. دانش آموزان قوي با حركات سنجيده به راحتي مي توانند موقعيت خود را باز يابند و از حالت (كيش) خارج شوند.

ديد و بازديد اقوام

سعي كنيد موضوع كنكور و اهميت آن را براي خانواده خود روشن كنيد و از آن ها بخواهيد عيد امسال را به كمك شما بيايند و ديد و بازديد ها را به حداقل برسانند.خود شما هم تنها به ديدار اقوام درجه ي يك خود بسنده كنيد و سعي كنيد اين وظيفه را در دو يا سه روز به اتمام برسانيد و زودتر روي موضوع اصلي، كه همان كنكور است متمركز شويد.

ساعات خواب در ايام نوروز

يكي ديگر از نكاتي كه بايد به آن توجه داشته ساعات خواب و بيداري در ايام نوروز است، در ايام عيد معمولا به دليل تعطيلي مدارس، بيدار شدن دانش آموزان چند ساعت عقب مي‌افتد، اگر از حساسيت فصلي كه موجب خواب آلودگي و سستي مي‌شود رنج مي‌بريد، با مشورت پزشك زودتر به پيشگيري آن بپردازيد، داشتن ورزش و تحرك در برنامه روزانه يكي از تكنيك‌هاي كنترل خواب بهاري است. كافي است ۳۰ دقيقه مقاومت كنيد.

تغذيه در ايام نوروز

از مسايل مهم ديگر در طول عيد نوروز، تغذيه مناسب است كه هم بر ميزان راندمان شما در مطالعه و هم بر ميزان خواب شما در شبانه روز تاثير مي گذارد. سعي كنيد از خوردن بيش از حد آجيل و شيريني خودداري كنيد. غذاي پرحجم و چرب نخوريد و به جاي آن از غذاي كم حجم و پركالري استفاده كنيد و در نهايت يك توصيه مهم :صبحانه را به هيچ قيمتي فراموش نكنيد.

تلویزيون و تلفن در ايام نوروز

يكي ازمهم‌ترين آفت‌هاي عيد تماشاي بدون برنامه تلویزيون است. پس سعي كنيد به هيچ وجه تلویزيون را بدون هدف روشن نكنيد و بعد از اتمام برنامه‌ي مورد نظر خود (كه آن هم يك يا دو برنامه انتخاب شده از بين برنامه‌هاست)به سرعت تلویزيون را خاموش كنيد و به محل مطالعه خود برگرديد. در اين فصل از سال، برخي از دوستان شما، كه خود بنا به دلايلي مطالعه نمي‌كنند، براي كاهش اضطراب خود سعي مي‌كنند زمان شما را با كشاندن شما به پاي تلفن، تلف كنند. پس مواظب تلفن باشيد. بهتر است از ديدن برنامه‌هاي هيجان انگيز يا سريال‌هاي دنباله دار بپرهيزيد و به برنامه‌هاي كوتاه طنز با توجه به نكات ذكر شده بالا بپردازيد.

اصول و تكنيك‌هاي برنامه ريزي در ايام نوروز

حتما سعي كنيد براي هر روز خود يك برنامه‌ي منظم داشته باشيد. به دليل اهميت فراوان اين موضوع، دوباره تكرار مي‌كنیم، براي هر روز خود برنامه‌اي داشته باشيد. سعي كنيد برنامه با توانايي‌هاي شما منطبق باشد. مهمترين مسئله اين است كه شما با توجه به توانايي‌هاي خود برنامه بنويسيد، چرا كه اگر در برنامه‌ي خود اصل واقع گرايي را در نظر نگيريد، ممكن است اصلا آن را اجرا نكنيد. از قديم گفته‌اند كه سنگ بزرگ نشانه‌ی نزدن است.

پس بعد از بررسي توانايي‌هاي خود يك برنامه منطقي و واقع گرايانه تهيه كنيد و خود را حتما ملزم به اجراي آن كنيد، چرا كه داشتن برنامه موجب مي‌شود كه شما نسبت به عملكرد خود يك ديد كلي داشته باشيد و از چهارچوب درست خارج نشويد و زمان خود را به بهترين شكل مديريت كنيد. در اين دو هفته درس‌هايي را كه نقاط ضعفتان هستند، در برنامه بگنجانيد بطوري كه اگر قرار باشد بعد از عيد از دروس پايه و پيش دانشگاهي آزمون گرفته شود، آمادگي شما بيش از ۷۰ درصد باشد. اگر تا به حال به دروس عمومي توجه نداشتيد آنها را هم در برنامه خود بگنجانيد.

برگزاري آزمون‌هاي متناسب با ايام نوروز

سعي كنيد بعد از هر چند روز مطالعه، آموخته‌هاي خود را در آزمون‌هاي تستي استاندارد (سوالات كنكورهاي سال قبل) محك بزنيد تا مطمئن شويد كه ضعف شما در آن مبحث برطرف شده و اگر هنوز ضعفي باقي مانده است از آن آگاه شويد و در صدد رفع آن برآييد. باز هم تاكيد مي‌كنیم، ايام عيد بهترين زمان براي برطرف كردن ضعف‌هاي شماست.

يك توصيه كلي

كم كم به مطالعه خود شتاب دهيد و توجه كنيد كه اين شتاب دادن نبايد بصورت افراطي و سنگين باشد. از هم اكنون با يك شيب ملايم شروع كنيد و تا زمان كنكور به اوج مطالعه خود نزديك شويد.تنها با اين روند تدريجي رو به رشد است كه مي‌توانيد مطالعه خود را همواره در حد مطلوبي نگاه داريد . در اين شتاب گرفتن يك نكته يادتان باشيد:

عادت به متراكم خواني را در خود تقويت كنيد، اول اينكه تراكم كارهاي روزانه خود را بيشتر روي درس خواندن متمركز كنيد و دوم اينكه در يك روز، چند درس مختلف را مطالعه كنيد. چرا كه در روز كنكور با تراكم بالايي از دروس مواجه هستيد.

با آغاز تعطيلات نوروزي ،حساس‌ترين دوره آمادگي براي كنكور شروع مي‌شود. مسائل موجود در اين دوره مانند تعطيل شدن كلاس‌هاي مدرسه، جبران عقب‌ماندگي‌هاي درسي و…برنامه‌ريزي عيد را از ساير دوره‌ها متمايز مي‌كند. امسال به شكل ديگري به استقبال بهار مي‌رويم . خانه‌ي كنكوري‌ها بوي هميشگي عيد را ندارد، بويي از جنس كنكور دارد. امسال نوروز تعطيل نيست، امسال سال شماست . بايد خانه تكاني كنيد اما از نوع كنكوري آن.

 

 

تبریک عید نوروز به تمامی دانش آموزان دپارتمان شاکریان

فرا رسیدن سال نو همیشه نوید بخش افکار نو، کردار نو و تصمیم های نو برای آینده است. آینده ای که همه امید داریم بهتر از گذشته باشد. 

در سال نو، ۳۶۵ روز سلامتی، شادی، پیروزی و از همه مهمتر موفقیت در کنکور را برای شما آرزومندیم.

دپارتمان شاکریان

چند نکته برای افزایش اثر بخشی مطالعه دانش آموزان

برنامه‌ريزي از اتلاف وقت جلوگيري مي‌کند

برنامه‌ريزي به شما کمک مي‌کند استفاده‌ي مفيدتري از زمان داشته باشيد و از اتلاف وقت جلوگيري مي‌کند. موضوع وقت در برخي دوره‌هاي زماني مانند نزديکي به امتحانات و کنکور اهميت زيادي دارد. از دست دادن وقت برابر است با از دست دادن بسياري از موفقيت‌ها در آينده.

تناسب ميان درس‌ها را رعايت کنيد

خواندن درس‌هاي فيزيک، شيمي و رياضي با هم کارايي خوبي نخواهد داشت. شيوه‌ي مطالعه‌ي اين درس‌ها به هم شباهت دارد و باعث خستگي مي‌شود. همه‌ي آن‌ها با انواع فرمول‌ها سروکار دارند و اين موضوع، تداخل مطالب را به همراه خواهد داشت. بهتر است از چنين ترکيبي استفاده کنيد: شيمي و ادبيات؛ فيزيک و دين و زندگي؛ رياضي و زيست‌شناسي.

استراحت را در برنامه‌ريزي خود فراموش نکنيد

استفاده از برنامه‌ريزي استاندارد همراه با اصول صحيح علمي به شما کمک مي‌کند انرژي و توان ذهني خود را بيهوده هدر ندهيد. بعد از مدتي (حدود ۴۵ دقيقه) بعد از شروع مطالعه و يادگيري منحني يادگيري بسيار پايين مي‌آيد؛ به طوري که يادگيري خوبي بعد از اين زمان نخواهيد داشت، مگر اين‌که استراحت کوتاهي داشته باشيد.

 

چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟

مشکلات فردي، اجتماعي، شغلي، اقتصادي، زندگي مشترک، روابط بين افراد، ترافيک، کارهاي ناتمام، امتحانات و آزمون ها و … عوامل استرس زاي زندگي ما هستند. متخصصان رشته هاي مختلف روش هاي متعددي را براي کنترل و مديريت استرس هاي روزانه پيشنهاد نموده اند. اين روزها در قالب مهارت هاي زندگي به افراد آموزش داده مي شود که چگونه استرس هاي روزمره را کاهش دهند.

۱- از آنجايي که استرس و اضطراب بخش جدا نشدني زندگي مدرن و امروزي به شمار مي رود،  نمي توانيم آن را به طور کامل از زندگي خود حذف کنيم. بنابراين پذيرش اين واقعيت به عنوان اولين قدم در کاهش و مديريت استرس مي باشد.

۲- ورزش به عنوان يک عامل مهم و موثر در تنظيم متابوليسم بدن شناخته مي شود. روان‌شناسان معتقدند که ورزش يک رفتار مفرح و لذت‌بخش بوده و  نشاط، شادابي و بهبود روحيه را به همراه دارد. رفتارهاي مفرح و به ويژه ورزش، بدن را در انجام وظايف خود از جمله ايمني و مقابله با بيماري ها تقويت نموده و به تامين و حفظ سلامتي کمک مي کند.

۳- فعاليت بدني و ورزش يکي از ساده ترين ابزاري است که استرس را کاهش داده و به حفظ و تامين آرامش کمک مي کند. ورزش به خودي خود مشکلات ما را حل نمي کند اما به دليل فعل و انفعالاتي که در بدن ايجاد مي کند، تحمل شرايط سخت و فشارهاي روحي را آسان تر نموده و کمک مي کند که تصميمات منطقي تري بگيريم. 

۴- تحقيقات نشان مي دهند که ورزشکاران در اغلب موارد مشکلات رواني کمتري نسبت به ساير افراد دارند و از واکنش مناسب تري در مقابله با استرس برخوردارند. همچنين افسردگي، نا اميدي و بي‌انگيزگي در اين افراد کمتر مشاهده مي شود.

۵- اگر ورزش در درازمدت و به صورت مداوم انجام شود، در کاهش سطح هورمون کورتيزول و بهبود علايم استرس تاثير بسزايي دارد. هورمون کورتيزول در پاسخ به استرس و  از غدد فوق کليوي ترشح مي شود. 

۶- متخصصان معتقدند که ورزش اگر از استقامت بالايي برخوردار باشد در کنترل استرس موثرتر است. همچنين يوگا که يک ورزش روحي وجسمي بوده و با اعتماد به نفس شخص ارتباط مستقيمي دارد يک فعاليت موثر در کاهش استرس مي باشد.

۷- مطالعات نشان مي دهند افرادي که به طور منظم و مداوم ورزش مي کنند معمولا در شرايط سخت تصميمات بهتري مي گيرند و قادرند فشارهاي روحي خود را آسان تر کنترل نموده و بر اوضاع مسلط شوند.

۸- اگر تصميم داريد براي کاهش استرس، ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانيد، اين موارد را به خاطر بسپاريد: 

۹- ورزشي را انجام دهيد که براي شما لذتبخش است: اگر از انجام يک ورزش لذت نمي بريد خود را مجبور به انجام آن نکنيد. انجام اجباري ورزشي که دوست نداريد، سبب کاهش خلق و بي حوصلگي شده و استرس شما را افزايش خواهد داد.

۱۰- به صورت گروهي ورزش کنيد: کوه رفتن با دوستان و يا ورزش صبحگاهي به همراه ديگران نمونه هاي مناسبي برا ي کاهش استرس هستند. در ورزش گروهي از حمايت اجتماعي و عاطفي سايرين برخوردار شده و لحظات شاد و دلپذيرتري را تجربه خواهيد نمود.

۱۱- درحد توانايي بدن خود ورزش کنيد: محدوديت هاي بدن خود را بشناسيد، واقع گرا باشيد و درحد توانايي جسمي خود ورزش کنيد. هرگز سعي نکنيد بيش از حد به بدنتان فشار بياوريد. اين  کار نه تنها استرس را کاهش نمي دهد بلکه موجب آسيب ديدگي شما نيز مي شود.

۱۲- ورزش هاي ساده را انتخاب کنيد: اگر تازه کار هستيد، ورزش هايي را انجام دهيد که نياز به تمرکز و مهارت زيادي ندارند. 

۱۳- ورزش هاي غير رقابتي انجام دهيد: در اغلب افراد پرداختن به ورزش هاي غير رقابتي اثرات مفيدتري در کاهش علايم استرس دارد. اضطراب برنده شدن را به استرس هاي خود اضافه نکنيد.

۱۴- فعاليت بدني و ورزش را آهسته آغاز کنيد: در جلسات اول فعاليت سبک و ملايمي داشته باشيد و در جلسات بعدي به تدريج بر مدت و شدت تمرين اضافه کنيد.

۱۵- به تغذيه خود توجه کنيد: براي ورزش مستمر و موثر مي بايست از يک الگوي تغذيه صحيح پيروي کنيد. در اين مورد مي توانيد از يک متخصص تغذيه کمک بگيريد.

منبع : سيمرغ

 

آیا تلاش شما به اندازه مورچه است!!!

مورچه ها قويترين موجودات روي زمين

مورچه ها در سراسر دنيا وجود دارند و تعدادشان نيز بسيار زياد است، در عين حال زندگي مورچه ها سرشار از فلسفه است. در اين مقاله چند نمونه از دلايل اين امر را مرور مي کنيم ، زيرا بسيار قابل تامل است.

مي توانيم از زندگي آن ها بياموزيم: هرگز نااميد نشويم ، محتاط باشيم ،  با آرزو مانوس شويم ، تمام توانمان را براي موفقيت بکار گيريم ، قدر نعمت هاي خدا را بدانيم ، صرفه جو باشيم ، از کنار هم بودن لذت ببريم ، با هم آينده را بسازيم ، از تنهايي گريزان باشيم و منافع جمع را بر منافع خودمان ترجيح دهيم.

مورچه ها در زندگي خود : 

۱) بسيار پرتلاش اند.

۲) راه هاي گوناگوني را جستجو مي کنند.

۳) از مانع عبور مي کنند: هر اندازه بزرگ يا خطرناک باشد.

۴) اگر عبور از مانع ممکن نباشد ، مانع را دور مي زنند.

۵) تا به هدف شان نرسند ، دست از راه رفتن برنمي دارند. حتي در سر بالائي ها،بيافتند ، برمي خيزند و دوباره ادامه مي دهند و بيشتر سعي و تلاش مي کنند.

۶) با احتياط هستند.

۷) اتحاد دارند و هيچ کدام تنها با دشمنان نمي جنگند.

۸) زندگي دسته جمعي دارند و هيچ مورچه اي تنها زندگي نمي کند.

۹) با هم و در کنار هم و با تقسيم کاري شگفت انگيزي زندگي مي کنند.

۱۰) روح صرفه جويي دارند. آنها هيچ وقت تمام آذوقه زمستاني خود را نمي خورند و همواره در لانه خود غذاي چند سال آينده را آماده دارند. با اين روش، در زمستان سرد و سخت، غذاي کافي دارند.

۱۱) عاشق آفتاب  هستند. در زمستان، هنگامي که هوا آفتابي مي شود ، آنان بي درنگ از لانه گرم خود بيرون مي آيند.

۱۲) در اثر ممارست آنقدر ورزيده شده اند که مي گويند : « مورچه » ها قوي ترين موجودات روي زمين هستند ، زيراکه چندين برابر وزن خود را مي توانند از روي زمين بلند کند.

بله ، انسان ها از مورچه هاي کوچک نيز مي توانند فلسفه زندگي را بياموزند! مورچه ها با عمل خود به ما نشان مي دهند که هرگز نااميد نشويم ، محتاط باشيم ،  با آرزو مانوس شويم ، تمام توانمان را براي موفقيت بکار گيريم ، قدر نعمت هاي خدا را بدانيم ، صرفه جو باشيم ، از کنار هم بودن لذت ببريم ، با هم آينده را بسازيم ، از تنهايي گريزان باشيم و منافع جمع را بر منافع خودمان ترجيح دهيم.

منبع : ابتکا