برنامه پیشنهادی آقای شاکریان برای مرور ریاضی در اردیبهشت ماه

۱- مشتق ……………….. ۳ روز

۲- آمار     ……………….. ۲ روز

۳- احتمال ……………….. ۳ روز

۴- تابع     ……………….. ۳ روز

۵- حد و پیوستگی …….. ۲ روز

۶- مجانب  ………………. ۱ روز

۷- انتگرال  ………………. ۲ روز

۸- دایره   ………………… ۱ روز

۹- درجه۲ ……………….. ۱ روز

۱۰- لگاریتم …………….. ۱ روز

۱۱- کاربرد مشتق …….. ۳ روز

۱۲-مثلثات …………….. ۲ روز

۱۳- سایر مطالب …….. ۲ روز

تذکر : تست های سراسری ۸۵ تا ۹۱ داخل و خارج کشور حتماً زده شود .

اراده = حل غیر ممکن ها

غیر ممکن ها را انجام دادن نوعی لذت است.

((دیسنی))

سعادت بشر به کار و جسارت است .

((بالزاک))

راز به اتمام رساندن هر کاری تلاش است .

((وانتر))

چه مقدار از مغز خود استفاده میکنیم ؟

بسياري اين شايعه را تکرار مي‌کنند که مغز انسان آن‌قدر بزرگ و پيچيده است که هر قدر هم از آن استفاده شود،‌ باز فقط ده درصد از آن به کار گرفته مي‌شود و ۹۰ درصد بقيه بدون استفاده مي‌ماند. آيا اين شايعه درست است؟

 شايد شما هم تا به حال اين جمله را شنيده باشيد که آدم‌ها فقط از ۱۰ درصد مغزشان استفاده مي‌کنند. خيلي‌ها از اين جمله براي نشان دادن بزرگي و توانمندي‌هاي مغز انسان استفاده مي‌کنند و با تاکيد هم مي‌گويند که هر‌قدر هم که از مغزت استفاده کني، باز ۹۰ درصد آن بدون استفاده مي‌ماند. اما چه‌قدر اين ادعا درست است؟

به گزارش لايفز ليتل ميستريز، ريشه اين شايعه مشخص نيست و کسي نمي‌داند که از کجا آمده است. اما نتيجه تحقيقات روشن است: تصاويري که از مغز گرفته شده، به وضوح نشان مي‌دهد که ما از اکثريت مغز خود استفاده مي‌کنيم. البته همان‌طور که انسان به طور همزمان از همه ماهيچه‌هاي بدنش استفاده نمي‌کند، در هر لحظه تمامي بخش‌هاي مغز با هم مشغول فعاليت نيستند. 

از سوي ديگر، از ديدگاه فرگشتي هم که به اين ادعا نگاه کنيم، به نظر بي‌معنا مي‌رسد، در مورد ساير اندام‌هاي بدن،‌ مثل قلب، ريه‌ها يا کبد، انسان تنها از ۱۰ درصد آن‌ها استفاده نمي‌کند،‌ پس چرا بايد در مورد مغز جريان متفاوت باشد و فقط از ۱۰ درصد از مغزش استفاده کند؟ شايد کساني که با اين که خوب مي‌دانند حرف چه کسي قابل اعتماد‌تر است، ‌اما باز چنين شايعه‌هايي را دنبال مي‌کنند و تکرار مي‌کنند، خودشان فقط از ۱۰ درصد از مغزشان استفاده مي‌کنند!

منبع : riazi.blogfa.com

 

آیا شما فردی شاد هستید!!!

آيا تا به حال دقت کرده‌ايد که بعضي افراد بدون توجه به مسائل و مشکلات ، چقدر در سرزندگي و شاد بودن توانا هستند؟ تحقيقات نشان مي‌دهد اين حالت ذاتي يا خدادادي نيست بلکه يک مهارت است که اين افراد آن را در خود پرورش داده‌اند. شما هم اگر بخواهيد مي‌توانيد اين مهارت را کسب کنيد و زندگي خود را لبريز از شادي و نشاط سازيد. 

اشخاص شاد با زندگي همراهي مي‌کنند.

هر کسي تقديري در زندگي دارد و اين به عهده خودش است که با قسمت خود بجنگد يا با آن همکاري کند. اما ايا اين حرف به اين معني است که فرد بايد دراز بکشد و بگذارد زندگي روند خود را طي کند؟ مسلما نه! در عوض مي‌تواند روشي در پيش گيرد که به بهترين وجه ممکن با مسايل مواجه شود و حداکثر تلاش خود را در اين زمينه نشان دهد. در آن صورت متوجه راه‌هاي جديدي مي‌شود و با کشف آن‌ها انرژي تازه‌اي کسب مي‌کند. زندگي مي‌خواهد شخص ، تقدير و سر نوشت خود را بفهمد آيا ترجيح نمي‌دهيد به جاي جنگ با زندگي کنار بياييد؟

اشخاص شاد فقط مثبت نمي‌انديشند، بلکه مثبت عمل مي‌کنند.

مثبت‌انديشي مسلما جاي خودش را دارد. براي شاد بودن بايد افکار خود را عوض کنيد. اما منتظر از راه رسيدن احساسات نباشيد. اشخاص داراي قدرت کنترل مستقيم بر چگونه عمل کردن و چگونه انديشيدن خود هستند. اگر مي‌خواهيد شخص شادتري باشيد، شادمانه‌تر عمل کنيد. اگر مي‌خواهيد شخص مهربان‌تري باشيد، باعاطفه‌تر عمل کنيد. اگر مي‌خواهيد منش دوستانه‌تري داشته باشيد، دوستانه‌تر عمل کنيد. احساسات پس از عمل کردن از راه مي‌رسند. اشخاص شاد آن چه را که احتياج دارند طلب مي‌کنند.

 

از شکايت کردن نيز چيزي عايد اشخاص نمي‌شود.

همان طور که نعمت‌ها معمولا از آسمان به زمين نمي‌افتند، از شکايت کردن نيز چيزي عايد اشخاص نمي‌شود. اگر به ظرب‌المثل هر چه بکاريد همان را درو مي‌کنيد اعتقاد داريد، پس به جاي شکايت کردن به دنبال خواسته‌هاي خود برويد. اين انتخاب شماست. مي‌توانيد به همين رويه ادامه بدهيد، ديگران را متهم کنيد و همچنان چيزي عايدتان نشود يا مي‌توانيد خيلي راحت آن چه را که مي‌خواهيد، طلب کنيد.

اشخاص شاد مشتاق تغيير هستند.

ثابت ماندن و تغيير نکردن مخالف همه قوانين طبيعت است. اگر تلاش کنيد که ثابت و راکد بمانيد، در اين صورت هميشه ناراحت خواهيد بود. اگر اجازه بدهيد ترس از تغيير کردن شما را متوقف سازد، با محروم شدن از خواسته‌هاي خود موافق هستيد.شما مي‌توانيد بر اين باور باشيد که تغيير ، باعث آزار اشخاص مي‌شود و در مقابل آن ، مقاومت به خرج دهيد. يا در عوض مي‌توانيد تغييرات را با آغوش باز پذيرا باشيد و معتقد باشيد که وجود آنها به شما کمک خواهد کرد. همه اين‌ها بستگي به اين موضوع دارد که تصميم بگيريد کدام عقيده را باور کنيد.

اشخاص شاد به خود اجازه شکست خوردن نمي‌دهند.

شکست به اين معني نيست که هيچ‌گاه به هدف خود نرسيد و يا دليلي بر دست کشيدن از هدف نيست. به هدف دست نيافتن تنها يک معني دارد: شما به تمرين و تجربه بيشتري احتياج داريد و مشتاق اشتباه کردن باشيد و تسليم نشويد. اجازه ندهيد يک شکست شما را به گونه‌اي تحت تاثير قرار بدهد که همه تلاش‌هاي خود را از بين ببريد و درست مثل يک دونه لذت به خط پايان رسيدن را حس کنيد.

اشخاص شاد در زمان حال زندگي مي‌کند.

اگر نسبت به لحظه حال آگاه هستيد و در کنار آن منتظر آينده نيز هستيد، قادر خواهيد بود تا از فرصت‌ها سود ببريد. اگر با خودخوري غم گذشته را مي‌خوريد چشمانتان به روي امکانات و فرصت‌هاي حال بسته خواهد بود. در عين حال منافع آينده را نيز از دست خواهيد داد. زندگي شاد محصول زندگي کردن در لحظه حال است که اگر از آن خوب استفاده بشود، تکيه گاه و ضريب اطميناني براي داشتن آينده‌اي خوب و فوق‌العاده است. اشخاص فقط با آن چه که امروز انجام مي‌دهند مي‌توانند آينده خود را تحت تاثير قرار دهند.

اشخاص شاد براي آينده برنامه‌ريزي مي‌کنند.

انسان‌هاي شاد مي‌دانند بايد تسلط داشتن بر زندگي را تمرين کنند و بر زندگي خود کنترل داشته باشند تا در برابر احساساتي مانند قرباني بودن يا بي‌دفاع بودن مقاوم باشند. برنامه‌ريزي در جهت درست انجام دادن کارها امري ضروري است. نه اين که وقت خود را بر هر چيزي که توجه فرد را به خود جلب مي‌کند، صرف کند. براي آن چه که برايتان مهم است، برنامه‌ريزي کنيد و تصميم بگيريد تا وقت پول انرژي و منابع محدود خود را براي آن صرف کنيد.

 

هر آنچه که در مورد کنکور ۹۲ باید بدانید!

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به برگزاري آزمون سراسري سال ۹۲ در روزهاي ششم، هفتم و هشتم تيرماه، گفت: کارت ورود به جلسه آزمون از دوم تير ماه توزيع مي‌شود.

 

حسين توکلي در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به توزيع کارت ورود به جلسه کنکور ۹۲ از روز يکشنبه دوم تيرماه، اظهارکرد: داوطلبان مي‌توانند تا روز چهارشنبه پنجم تير ماه از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org، نسبت به دريافت کارت آزمون اقدام کنند.

 

وي با بيان اينکه يک ميليون و ۸۶ هزار و ۶۱۳ داوطلب در اين دوره از آزمون ثبت‌نام کرده‌اند، اظهارکرد: از اين تعداد ۶۴۵ هزار و ۷۱۱ داوطلب زن و ۴۴۰ هزار و ۹۰۲ داوطلب مرد شرکت کرده‌اند، که اين آمار نشان مي‌دهد تعداد داوطلبان ثبت‌نامي نسبت به سال گذشته، ۲۰ هزار و ۳۳۹ نفر افزايش يافته است.

 

 

نحوه اعلام شرکت در گزينش دانشگاه آزاد

 

وي با بيان اينکه براي داوطلباني که در دو يا سه گروه آزمايشي ثبت‌نام کرده‌اند، دو و سه کارت جداگانه صادر مي‌شود، تاکيدکرد: داوطلبان علاقمند به شرکت در گزينش کد رشته محل‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد بايد در مرحله توزيع کارت و بر اساس دستورالعمل مربوطه علاقمندي خود را به شرکت در گزينش کد رشته محل‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد.

 

 

تقويم زمانبندي کنکور ۹۲

 

مشاور عالي سازمان سنجش درباره زمان اعلام نتايج اوليه آزمون سراسري ۹۲، تصريح کرد: نتايج اوليه به صورت کارنامه تنظيم و در هفته دوم مردادماه ۹۲ بر روي سايت سازمان قرار مي‌گيرد.

 

وي با اشاره به آغاز انتخاب رشته داوطلبان مجاز در هفته سوم مردادماه، گفت:‌ داوطلبان مي‌توانند در زمان اعلام شده نسبت به انتخاب حداکثر ۱۰۰ کد رشته محل از ميان کد رشته‌ محل‌هاي تحصيلي گروه آزمايشي مجاز اقدام کنند و آنها را به ترتيب اولويت علاقه در فرم انتخاب رشته الکترونيکي وارد کنند.

 

توکلي افزود:‌ آن دسته از داوطلبان علاقمند به شرکت در گزينش کد رشته محل‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد که مجاز به انتخاب رشته مي‌شوند بايد کد رشته‌ محل‌هاي انتخابي دانشگاه آزاد را نيز در همان فرم انتخاب رشته وارد کنند، به عبارت ديگر براي انتخاب رشته محل‌هاي تحصيلي دانشگاه آزاد فرم جداگانه‌اي در نظر گرفته نمي‌شود.

 

وي درباره اعلام فهرست اسامي پذيرفته‌شدگان نهايي، گفت: اسامي پذيرفته‌شدگان نهايي رشته‌هاي متمرکز دوره‌هاي روزانه، شبانه، نيمه‌حضوري، بين‌المللي و مجازي دانشگاه‌هاي دولتي، پيام نور، آزاد اسلامي، غيرانتفاعي و دانشگاه فرهنگيان آزمون سراسري ۹۲ در نيمه دوم شهريور ماه از طريق سايت سازمان سنجش منتشر مي‌شود.

 

وي افزود: همچنين فهرست اسامي معرفي‌شدگان چند برابر ظرفيت رشته‌هاي نيمه متمرکز آزمون سراسري سال ۹۲ به همراه برنامه زماني مراحل مصاحبه و ساير مراحل گزينش در نيمه اول مهرماه منتشر خواهد شد.

 

مشاور عالي سازمان سنجش با بيان اينکه کارنامه نتايج گزينش نهايي انتخاب رشته‌کنندگان در نيمه اول مهرماه ۹۲ از طريق سايت سازمان سنجش منتشر مي‌شود، اظهارکرد: در نهايت فهرست اسامي قبول شدگان نهايي رشته‌هاي نيمه متمرکز در اواخر دي ماه و يا اوايل بهمن ماه ۹۲ منتشر مي‌شود.

 

منبع : ایسنا

رمز گشایی یک مطالعه موفق

داشتن يک مطالعه ي موفق ،تنها نياز دانش آموزان نيست بلکه ما در طول زندگي براي انجام فعاليت هاي خود نيازمند مطالعه و شرکت درآزمون هستيم . پس بهتر است بدانيم چگونه از مطالعه ي خود بيشترين استفاده را ببريم.

مطالعه فرايند مداومي است که نيازمند برنامه ريزي و کسب مهارتهاي مطالعه و فراگيري عوامل کمک کننده است. عوامل موفقيت زا و کمک کننده در امر مطالعه موارد بسياري است که در اينجا به چند مورد از آن اشاره مي شود: تنظيم وقت، کنترل رفتار خود، ارزيابي خود يا خود نظارتي، خودگويي، استراحت.

تنظيم وقت:

ابتدا براي مطالعه در هر درس بايد مشخص کنيم چه مقدار زمان لازم داريم. بعضي افراد در اين زمينه مشکل دارند و نمي دانند چقدر بايد وقت بگذارند و چگونه برنامه ريزي کنند. دوم اينکه گاهي دانش آموزان وقت براي مطالعه مي گذارند اما بهينه نيست. بعنوان مثال ۲ ساعت کتاب در دستشان است اما در واقع، وقت بهينه او ۱ ساعت است. يعني در هنگام خواندن حواسش نيست و زمان زيادي را به خيال پردازي مي گذارند و منجر به انجام نادرست يا ناقص تکاليف مي شود. بنابراين تنظيم وقت يعني اختصاص دادن زمان موثر براي انجام تکاليف . فرد براي ارزيابي تنظيم وقت، بايد زمان بهينه و پرت خود را مشخص کند و در رفع زمان پرت تلاش کند تا نتيجه مطلوب را بدست آورد.

کنترل رفتار خود :

علاوه بر تنظيم فرد مطالعه کننده بايد ياد بگيرد، در خلال درس رفتار خود را اداره و مديريت کند. رفتارهاي نادرستي مانند حواسپرتي، فکرکردن به مسائلي غير از درس مي تواند مشکلاتي براي او بوجود آورد.بنابراين کنترل رفتار روشي موثر، براي کاهش زمان مطالعه و افزايش بهره وري. در کنترل رفتار خود بايد مشکلاتي که براي ما بوجود مي آيد از پيش روي خود برداريم تا بتوانيم رفتار خود را به بهترين شکل کنترل کنيم. بعنوان مثال اگر چيزي فکر ما را مشغول مي کند، ابتدا آنرا روي کاغذ بنويسيم و راه حلي براي آن ارايه دهيم بعد به مطالعه بپردازيم.

خودگويي ها:

بعضي افراد در انجام تکليف از خودگويي هاي منفي استفاده مي کنند مانند: ” من در اين درس موفق نمي شوم “. ” اگر درس در کلاس بلد نباشم، معلم و دانش آموزان مرا مسخره مي کنند “. يعني بجاي اينکه بر انجام تکليف متمرکز شوند، افکار منفي را در ذهنش مرور مي کند. تفکر منفي راهي براي جلوگيري از موفقيت است. بنابراين براي انجام درست تکليف و کنترل رفتار خود سعي کنيد از خود گويي مثبت استفاده کنيد. بعنوان مثال ” من خوب درس مي خوانم و نتيجه خوبي بدست مي آورم”. صحبت کردن با خود به طور مثبت، به دانش آموز کمک مي کند تا به توان کامل خود برسد. کساني در تحصيل موفق مي شوند که خود را باور داشته باشند و قبول دارند، مي توانند و براي اين توانستن برنامه ريزي انجام دهند.

استراحت:

هدف از استراحت بدست آوردن انرژي لازم براي فعاليتهاي جسم و ذهن است تا به نوعي بهداشت مغز را تامين کند و موجب بهتر کار کردن مغز شود و يادگيري کارآمدتر و موثرتر شود. بهترين زمان بندي براي مطالعه بين ۴۰ تا ۴۵ دقيقه است و بين هر جلسه حدود ۱۵ دقيقه استراحت کنيد. بيدار ماندن تا نيمه هاي شب و تماشاي برنامه هاي تلويزيون باعت دير خوابيدن، خستگي زودرس و موجب کمتر يادگيري شما مي شود. کسي که پس از مطالعه مي خوابد از فردي که بعد از مطالعه بيدار مي ماند، محفوظات خود را بهتر ياد مي گيرد.

خواستن توانستن است …

قادر به انجام هر کاری که اراده کنیم هستیم اگر آن گونه که سزاوار است پی گیر آن باشیم . 

(( هلن کلر))

اگر پیوسته بکوشی و ایمان داشته باشی در پایان پیروزی از آن تو خواهد بود .

((دیویس))

پیروزی یعنی اراده کردن .

(( ناپلئون ))

چگونه ریاضی را بهتر یاد بگیریم؟

۱- هر وقت رياضي مي خوانيد از خوانده‌هاي خود ياداشت برداريد و براي بار دوم و سوم از روي ياداشت‌هاي خود مطالعه کنيد .

۲- اگر از مطالعه رياضي خسته شديد  ؛ مدتي قدم بزنيد و مغز خود را آرام کنيد و براي ادامه  مطالعه خود را آماده کنيد .

۳- درس رياضي را بين دروس خواندني  مطالعه  کنيد و هيچ وقت خودتان را با مطالعه محض رياضي خسته نکنيد .

۴- بعد از مطالعه هر بخش سعي کنيد مثال‌هاي کاربردي در آن مبحث براي خود بيابيد  مثلاً وقتي بخش مساحت را مطالعه مي کنيد سعي کنيد مساحت اطاق خود و قسمتي از ديوار خانه که بشکل مثلث يا ذوزنقه است را محاسبه کنيد .

۵- در رياضي آن‌چه مهم است تکرار در مطالعه است تا مي توانيد تکرار کنيد.

۶- خسته نشويد و نگوييد ما استعداد رياضي نداريم زيرا ۹۹ ٪ آن‌چه مي‌آموزيم عرق جبين است و فقط ۱ ٪ استعداد است .بي استعدادترين افراد نبوغ وقت خود شده اند .

۷-خودتان را به فکر کردن روي مساله هاي رياضي عادت دهيد. توجه کنيد که بسياري از مسائل خوب به راحتي حل نمي شوند بنابر اين اگر در حل هر مساله اي موفق نشديد، نااميد نشويد. براي حل مسائل تلاش کنيد هر چند اگر ساعت‌ها و روزها وقت شما را بگيرد. از وقت‌هاي اضافي (هنگام پياده روي – ايستادن در صفهاي مختلف اتوبوس، خريد نان و …) براي حل مسائل و فکر کردن روي آنها استفاده کنيد. روي مسائل کتابهاي درسي خود خوب فکر کنيد و براي حل آنها وقت بگذاريد اما به آنها اکتفا نکنيد. هميشه يک مساله جديد براي حل در ذهنتان داشته و به دنبال مسائل جديد باشيد. از هيچ مساله اي نترسيد. از مسائل مربوط به المپيادهاي سالهاي گذشته کشوري و بين المللي اطلاع داشته باشيد و اگر فرصت کرديد راه حل آنها را نيز پيدا کنيد. در کل سعي کنيد دايرة المعارف مسائل رياضي ذهنتان را -يعني مجموعه مسائلي که ديده ايد نه مسائلي که حل کرده ايد-  دائماً توسعه دهيد. اگر چند ماه خودتان را به اين کارها عادت دهيد، مسائل کتابهاي درسي – و نتيجتاً تستهاي کنکور- برايتان کاملا پيش پا افتاده خواهد شد. به اميد خدا در همين تايپيک به بعضي از کتابهاي معتبر مساله نيز اشاره خواهد شد

۸- نسبت به رياضي ديد بهتري پيدا کنيد. براي اين کار ليستي از کاربردهاي رياضي را در رشته‌هاي مختلف و امور جاري زندگي بنويسيد؛ مثلاً کاربرد رياضي در ساختمان‌سازي.

۹- مطالبي که هنگام مطالعه مي‌خوانيد حتي فرمول‌ها و معادلات و نيز سؤالات امتحان را به زبان فارسي برگردانيد.

۱۰- براي حل سريع مسائل رياضي، تمرين کنيد و هنگام مطالعه وقت بگيريد که يک مسئله را در چند دقيقه حل مي‌کنيد. البته عجله داشتن و شتاب‌زدگي را توصيه نمي‌شود؛ زيرا باعث اشتباه مي‌شود ولي سرعت عمل در جايي که شما متوجه راه‌حل شده‌ايد و آن را بلديد، در جلوگيري از کمبود وقت به شما کمک مي‌کند.

۱۱- مسئله را گام به گام حل کنيد. اين کار باعث فهم خوب مسئله و حدس راه‌حل‌هاي درست مي‌شود.

۱۲- قبل از انجام محاسبات، مسئله را تجزيه و تحليل کنيد و با جزئيات طرح کنيد.

۱۳- برآوردي از پاسخ خود داشته باشيد تا از طي کردن مسير اشتباه، جلوگيري شود. مثلاً برآورد کنيد که اگر از اين راه‌حل استفاده کنيد به فلان جواب مي‌رسيد. در اين صورت آيا جواب مسئله درست خواهد بود؟

۱۴- از بازنمايي ذهني استفاده کنيد. اين کار باعث از بين رفتن وقفه‌ي ذهني مي‌شود؛ يعني تصوير مراحلي را که مي‌خواهيد انجام دهيد، در ذهن خود ترسيم کنيد و تصاويرِ ذهنيِ مسائلِ مشابه را در ذهن خود بازسازي کنيد.

۱۵- جوابي را که مي‌دهيد مرتب بررسي کنيد که آيا مسير را درست مي‌رويد يا خير.

۱۶- هنگام مطالعه، تمرين‌ها را به صورت کتبي انجام دهيد. از اين‌که مسائل را ذهني حل کنيد، بپرهيزيد؛ زيرا موجب اشتباه مي‌شود.

۱۷- از اين‌که در آخرين لحظه، جواب خود را تغيير دهيد بپرهيزيد؛ مگر اين‌که صددرصد از جواب خود مطمئن باشيد.

۱۸- فرمول‌هاي رياضي را قبل از امتحان مرور کنيد و با شروع امتحان آن‌ها را در حاشيه‌ي برگه بنويسيد که هر وقت به آن‌ها نياز داشتيد به راحتي در دسترس باشند. اگر زماني که مسئله را حل مي‌کنيد فرمول را بازيابي کنيد، احتمال اين‌که اشتباهي پيش آيد، وجود دارد.

۲۰- مسائل را مشابه مسائلي که قبلاً ياد گرفتيد و حل کرديد، در نظر بگيريد. هم‌چنين شباهت‌هاي آن را با مسائل ديگر پيدا کنيد. اين امر موجب از بين رفتن نگراني مي‌شود.

۲۱- براي آمادگي بيش‌تر سر جلسه‌ي امتحان، مسائل زيادي حل کنيد. از مثال‌ها و تمرين‌هاي کتاب غافل نشويد.

۲۲- همه‌ي وقت خود را صرف چند مسئله‌ي سخت نکنيد. ابتدا مسائل آسان را حل کنيد. اگر ديديد مسئله‌اي سخت است از آن عبور کنيد و بعد از پاسخ به تمام مسائل به آن برگرديد.

۲۳- در صورتي که در حل بعضي مسائل مشکل داريد قبل از امتحان از معلم خود کمک بخواهيد تا يک بار ديگر براي شما توضيح دهد.

۲۴- اگر نمي‌دانيد از کجا شروع کنيد، سؤال را دوباره بخوانيد.

۲۵- مواظب اشتباهات پيش‌پاافتاده باشيد؛ زيرا هر چه‌قدر مسير را درست برويد ولي در يک محاسبه‌ي کوچک (جمع و تفريق) اشتباه کنيد، جواب شما غلط مي‌شود.

 

توانستن انجام هر کاری = موفقیت

[button color=”eg. black, red, blue, orange, green, light” link=”” target=””]Text here[/button]

موفقيت يعني آنچه را ميخواهيد بدست آوريد و شادماني يعني از آنچه كه بدست آورده ايد لذت ببريد.

دانستی های زیبا کره زمین

 • خورشيد را ۹ سياره احاطه کرده‌اند که در بين آنها کره زمين از نظر فاصله با خورشيد، سومين کره است و از چهار سياره داخلي بزرگ‌تر است.
 • از پنج سياره بيروني، چهار تاي آنها از کره زمين بزرگ‌تر هستند. زمين در مداري گردش مي‌کند که هيچ وقت از ۵/۹۱ ميليون مايل به خورشيد نزديک‌تر نمي‌شود و از ۵/۹۴ ميليون مايل دورتر نمي‌شود.
 • جالب‌تر اينجا است که اين مدار تقريباً دايره مانند است و اگر غير از اين بود زندگي روي کره زمين غير ممکن مي‌شد زيرا حيوانات و گياهان در زمستان از سرما يخ مي‌زنند و در تابستان از گرما کباب مي‌شدند. ‏
 • زمين در مقايسه با کائنات يک کره جوان و جديد است با اين حال زمين حدود ۵/۴ هزار ميليون سال عمر دارد. کشف اين موضوع از بررسي‌هاي انجام شده توسط راديواکتيو که در تعيين عمر سنگ‌ها از آن استفاده مي‌شود، به دست آمده است.
 •  تمامي عناصر راديواکتيو همانند اورانيوم که براي عکس العمل تعيين شده به کار مي‌رود، به عناصر مختلف در ميزان ثابتي، تغيير شکل مي‌دهند.
 •  به وسيله اندازه گرفتن اين دو، يعني مقدار عنصر راديواکتيو اصلي و عنصر راديواکتيو تغيير شکل يافته، مي‌توان عمر تشکيل سنگ را حساب کرد. قديمي‌ترين سنگ‌هايي که تا کنون به دست آمده‌اند حدود ۳ هزار ميليون سال عمر داشته‌اند ولي به طور يقين زمين سال‌هاي طولاني قبل از اين که سطح سنگ‌ها شروع به تشکيل يافتن کنند، وجود داشته است. ‏

 • اگر چه ستاره شناسان و سياره شناسان چندين تئوري درباره چگونگي بوجود آمدن زمين و بقيه سيارات منظومه شمسي ارائه داده‌اند ولي هنوز شک و ترديد فراواني در رابطه با مبدأ تشکيل زمين وجود دارد.
 •  هر کدام از اين تئوري‌ها بايد شامل اين واقعيت باشد که تمامي سياره‌هاي بزرگ‌تر در مدار دايره مانندي در اطراف خورشيد گردش مي‌کنند و اين مدارها تقريباً در يک سطح نزديک هم قرار مي‌گيرند. حقيقت ديگري که بايد توضيح داده شود اين است که تمامي کرات در يک جهت به دور خورشيد مي‌چرخند و آن در جهتي است که خورشيد به تناوب دور مي‌زند.
 •  حتي عجيب‌تر اين که فاصله کرات مختلف از خورشيد از نظر رياضي به وسيله يک معادله ساده با هم نسبت دارند و به نام قانون «باد» ناميده مي‌شود. البته ممکن است اين فقط يک تصادف و اتفاق باشد يا احتمال دارد رابطه با مبدأ اصلي منظومه شمسي داشته باشد. ‏

 • در اينجا دو تئوري اصلي به وجود مي‌آيد يکي اين که يک رشته طولاني از بخار داغ به وسيله نيروي جاذبه سياره ديگري که از نزديکي خورشيد مي‌گذشته از خورشيد جدا شده و پايين افتاده است سپس به تدريج بخار داغ، خنک و منقبض شده و تبديل به گلوله‌هاي جامدي شده است که همان کرات هستند.

 

 •  تئوري ديگر که احتمال بيشتري دارد عبارت است از اين که در اصل يک توده بخار و غبار وجود داشته که در حال چرخش دايره مانند بوده است.
 •  چرخش‌ها و گردبادهاي اين توده تکامل حاصل کرده و هسته‌هاي مرکزي کرات ايجاد شده است. هر کدام از اين هسته‌ها به تدريج بزرگ‌تر شدند زيرا نيروي جاذبه آنها هر زمان بيشتر و بيشتر اجسامي را که در فضاي لايتناهي اطرافشان پراکنده بودند به طرف خود جذب مي‌کردند.
 •  خورشيد در مرکز اين دايره‌اي که بخار و غبار به صورت ابر تيره در آمده واقع شده بود، زمين يکي از گرد بادها بوده است.‏

 • کره زمين با سرعت ۵/۱۸ مايل در ثانيه به دور خورشيد در حال حرکت است. همانند تمامي اجسام ديگري که در مدارهاي هيأت، حرکت و راهشان از قوه ميل به مرکز پيروي مي‌کنند درست همانند پوست حلزون بسيار بزرگي که روي يک نخ نامريي قرار داشته باشد.

 

 • همان طور که کره دور مي‌شود نيروي ميل به مرکز به وسيله کشش نيروي جاذبه زمين بين خورشيد و کره زمين ايجاد مي‌شود. اگر کره زمين از دور زدن باز بايستد روي خورشيد سقوط خواهد کرد. ‏

 • خوشبختانه در فضا بخار آن قدر وجود ندارد که گردش زمين را آهسته کند و فقط از اندازه مدار زمين به طور بسيار ملايمي کاسته مي‌شود.‏

 • زمين در فضا به شکل مارپيچ در حال حرکت است به علاوه اين که کره زمين از مغرب به مشرق روي محور خودش هر بيست و چهار ساعت يک بار مي‌چرخد.‏‎ ‎اندازه گيري‌هاي جديد صورت گرفته نشان مي‌دهند که محور شمالي جنوبي کره زمين جنبش نسبتاً مختصر و نامنظمي دارد. همچنين ساعت‌هاي بسيار دقيق نشان مي‌دهند که طول روزها به طور بسيار ملايمي تغيير مي‌کند.

 

 • البته به عقيده بسياري از صاحب نظران اين طولاني شدن ملايم روزها به دليل زياد شدن جزر و مدهاي انرژي محرک گردش زمين است. البته اساس جزر و مدهاي دريا به واسطه کشش نيروي جاذبه ماه است.‏

 • خوشبختي بشري که روي زمين زندگي مي‌کند در اين است که زمين تندتر نمي‌چرخد وگرنه وقتي که نيروي گريز از مرکز از نيروي جاذبه بيشتر مي‌شد زمين و تمامي متعلقاتش در فضا پخش مي‌شدند. ‏

 • يک نکته جالب در مورد زمين اين است کسي که روي خط استوا زندگي مي‌کند در واقع از کسي که در هر يک از قطب‌هاي زمين است تندتر حرکت مي‌کند. حرکت زمين در خط استوا تندتر از دو قطب است.‏

 • اندازه گيري‌هايي که روي حرکت و جنبش ستاره‌هاي کوچک مصنوعي که به وسيله راکت به فضا پرتاب شده‌اند نشان مي‌دهند که نه فقط زمين در دو قطب کمي پهن‌تر است بلکه کمي هم به شکل گلابي است.

 

 • زمين يگانه کره‌اي است که روي آن اقيانوس وجود دارد و داراي هوايي به نسبت چهار پنجم ازت و يک پنجم اکسيژن است. همچنين زمين شامل هسته مرکزي مذابي است به قطر ۳ هزار مايل و به طور قطع حرارت مرکز آن چندين هزار درجه سانتي گراد است.

 

 • به احتمال زياد قسمت بزرگي از اين حرارت از راديواکتيو معادن داخل زمين حاصل مي‌شود.‏

 • قشر زمين يا ورقه رويي آن حدود ۲۵ مايل ضخامت دارد. فاصله بين قله اورست تا «مارياناز ترانش» گودترين نقطه اقيانوس آرام، حدود ۱۲ مايل است و نيز تقريباً ۷۸ درصد سطح زمين از آب پوشيده شده است.

منبع : کنجکاو

 

 

 

تکنیک ضربدر و منها برای موفقیت در آزمون ها

شايد تا به حال اين موضوع براي شما پيش آمده باشد که سر جلسه‌ي آزمون وقت کم بياوريد و نتوانيد به بعضي از سؤالات پاسخ دهيد. تکنيک ضربدر و منها را که يکي از ساده‌ترين روش‌هاي ممکن براي بالا بردن سرعت است به شما پيشنهاد مي‌کنم.

ابتدا صورت سؤال را بخوانيد. اگر قادر به پاسخ‌گويي به سؤال در وقت مطلوب خودش هستيد به آن پاسخ دهيد و اگر با خواندن صورت سؤال متوجه شديد که وقت زيادي از شما مي‌گيرد در کنار سؤال يک علامت ضربدر بزنيد و آن را رها کنيد. ممکن است در ابتداي خواندن بعضي از سؤالات متوجه شويد قادر به پاسخ‌گويي به آن نيستيد؛ بنابراين در کنار آن‌ها علامت منها بگذاريد و از آن هم بگذريد.

با اين روش مي‌توانيد تمام سؤالات دفترچه را تا انتها بخوانيد و به تمام سؤالات آسان پاسخ دهيد. سپس به سراغ سؤالاتي برويد که در کنار آن‌ها علامت ضربدر گذاشته‌ايد و سعي کنيد به آن‌ها پاسخ دهيد. در انتها اگر وقت اضافه آورديد به سراغ سوالاتي برويد که منها گذاشته‌ايد؛ شايد حالا که تمام سؤالات را يک بار مطالعه کرده‌ايد بتوانيد به بعضي از اين سؤالات پاسخ دهيد.

اکثر رتبه‌هاي برتر آزمون سراسري از اين روش استفاده کرده‌اند و نتيجه‌ي مطلوبي گرفته‌اند.

 

علت تمایز افراد چیست؟

 آنچه امروزه باعث تمایز افراد در جوامع می شود به واقع نوع وشکل تفکرات آنهاست چراکه تفکرات افراد منشاء رفتارها و برخوردهای اجتماعی آنهاست و هر فرد با نوع تفکرات خود ، شخصیت کاری و اجتماعی خود را ساخته و به تلاش در چارچوب اعتقادات تفکری خود ادامه می دهد لذا آشنایی با عمده تفکرات انسانی می تواند عامل تغییری عمیق و مثبت در شکل زندگی افراد تلقی گردد .

در تقسيم بندي تفکر براساس ميزان ملاحظه افراد و اعتماد به نفس آنها ، تفکرها به چهار دسته تقسيم مي شوند :

۱٫        تفکر ( برنده ، برنده ) تفکر شيري

۲٫        تفکر ( برنده ، بازنده ) تفکر ببري

۳٫        تفکر( بازنده ، برنده ) تفکر روباه گونه

۴٫        تفکر ( بازنده ، بازنده ) تفکر گرگ مسلک ها

حال داستاني از مثنوي آورده مي شود که در اين داستان مولوي سه نوع تفکر شيري ، روباه اي وگرگي را به زيبايي بيان كرده است.

يک روز صبح زود روباه و گرگ نزد شير رفتند تا هر سه با هم به شکار بروند . شير نيز پذيرفت . به طور معمول در اين گونه موارد، انسانهاي شير مسلک يا انسانهاي با تفکر برنده، برنده هر چند که خود قدرت به دست آوردن نيازهايشان را دارند‌، ولي براي کمک به اطرافيان واينکه بقيه نيز بتوانند در بازي زندگي برنده باشند، با آنها شراکت مي كنند. هر سه وارد دشت بزرگ و پهناور شدند . روباه وگرگ که فقط در فکر سير کردن شکم خودشان بودند، سعي داشتند که شير ، سريع تر شکاري را بگيرد وآنها بدون زحمت وارد گود شوند و از زحمتها وتلاشهاي شير، بدون رنج، بهره ببرند زيرا هرکه با شيرها وافرادي که داراي تفکربرنده، برنده هستند، همراهي کند ، هيچ وقت بازنده نخواهد بود . در اين زمان ، شير که ديد روباه وگرگ قدرت شکار کردن را ندارند ونمي توانند شکار کنند ، خود، وارد ميدان شد و يک گاو ، يک بز و يک خرگوش را شکار كرد. سپس شکارها را پيش گرگ و روباه برد. ولي ناگهان فكري از سرش گذشت و تصميم گرفت كه بيايد به روباه وگرگ درس تفکر برنده، برنده را بدهد. بنابراين، رو به گرگ کرد وگفت: « اي گرگ  مي خواهم تو را امتحان كنم بيا واين سه شکار را به عدالت تقسيم کن. » گرگ که از امتحان بزرگي که در زندگي برايش پيش آمده بود بي خبر بود ، بدون تفکر و بدون هيچ گونه ملاحظه اي از اينکه اين شکارها را خود شير با زحمت به دست آورده و او هيچ گونه سهمي در اين شکارها ندارد، گفت: « اي شير بزرگ، اين گاو که از همه بزرگ تر است ، مال شما ، اين بز که ميانه است، مال من که کوچکترم واين خرگوش هم براي روباه که جثه اش از هر دوي ما کوچكتر است‌. در اين لحظه شير عصبي شده بود و مي‌خواست درس عبرتي به گرگ بدهد تا تمام انسانهايي که بعد از گرگ زندگي مي‌کنند‌، درس تفکر برنده، برنده را ياد بگيرند؛ گرگ را با چنگالهاي خود دريد. بعد از اين واقعه روباه چون سرنوشت گرگ را ديد، تازه فهميد وقتي کسي در کاري تلاش نکرده است ، نبايد توقع بيجا داشته باشد . بنابراين وقتي شير از او پرسيد که چگونه اين شکارها را تقسيم مي کني ، از روي ترس ، تفکر بازنده، برنده را که خودش بازنده باشد وشير برنده اتخاذ و گفت: اي شاه حيوان ها  اين گاو وحشي خوراک صبحانه شما ، بز کوهي خوراک ناهار و خرگوش را هم شب ميل فرماييد . شير که لبخند رضايت بر لب داشت ودريافت که روباه از اين شکارها براي خودش سهمي نمي خواهد وهمه را پيشکش او کرده است و اين درس بزرگ را به خوبي ياد گرفته است، به اوگفت: من از اين شکارها هيچ کدام شان را نمي خواهم وهمه شکارها مال تو . در حقيقت ، شير که داراي انديشه تفکر برد، برد است از شکارها گذشت وآنها را به روباه بخشيد ودر اين جا بود که روباه ياد گرفت که در تفکر برنده، برنده من و تو به ما تبديل مي شود.

آقاي استفان کاوي در کتاب هفت عادت مردمان موثر يکي از بزرگترين عادتهاي مردمان موثر را عادت تفکر برنده ، برنده مي داند وتفکرها را به چهار دسته تقسيم كرده است که در جدول دوبعدي زير اين چهار نوع تفکر آمده است:

۱٫        تفکر برنده ، برنده

صاحبان اين نوع تفکر، شير مسلکاني هستند که مايل اند در هر کاري، همه برنده شوند . خود ، سودشان را از کار مي برند ومايل هستند بقيه نيز بيشتر از آنها سود ببرند. برنده ، برنده فلسفه کلي کنش متقابل انسان هاست . چارچوبي از ذهن وقلب است که به گونه‌اي مداوم در تمام جنبه هاي ارتباطي درصدد جذب منافع دو جانبه است .

۲٫        تفکر برنده، بازنده

مي گويند وقتي شير به شکار مي رود بعد از شکار ، اجازه مي دهد که بقيه حيوانات هم از باقي مانده شکار استفاده کنند. ولي ببر اين اجازه را به هيچ حيواني نمي دهد؛ انسانهايي با تفکر ببر، هميشه مايل هستند که خودشان در هر ميداني پيروز باشند و بقيه افراد براي آنها جايگاهي ندارند . در دنياي مديريت ، برنده، بازنده روشي مستبدانه و خودکامه است . با اين مفهوم ضمني که من به مقصود مي رسم اما شما چيزي عايدتان نمي شود.

۳٫        تفکر بازنده ، برنده

ذهن بعضي از مردم با بازنده، برنده  برنامه ريزي شده است‌:

– من مي بازم و تو مي بري .

– پيش برو و مانند ديگران مرا لگدمال کن و پشت سر بگذار‌.

– من بازنده ام ، هميشه بازنده بوده ام .

بازنده ، برنده از برنده ، بازنده هم بدتر است ؛ چرا که هيچ استاندارد ، تقاضا ، منفعت منطقي وبينشي در کار نيست . اين افراد براي ابراز اعتقادها و احساسهاي خود جرأت وجسارت کافي ندارند وبه راحتي از اثر قدرت ظاهري افراد خود را مي‌بازند‌.

۴٫ تفکر بازنده ، بازنده

در داستان مثنوي ، گرگ ، بازنده داستان بود، انسان هاي گرگ صفت هميشه بازنده هستند.

فراموش نکنیم که در دنیای پیش روی خود ، در مسائل کاری و زندگی نیاز به آن داریم تا افکارمان را متحول کنیم چراکه تفکرات پوچ و بی اساسی که منشاء آن خودخواهی و غرور است همیشه عاملی برای ناکارآمدی تلاشهایمان بوده و هست.

تلاش با تفکر برد- برد رویکردی است مثبت و به واقع امن برای رسیدن به اهداف و این اصل در کشورهای پیشرفته و مدرن تحت عنوان  اصل Win – Win یا همان تفکر برد –  برد  شعار اصلی عامه مردم بوده و حتی برترین شرکتها و مدیران آنها نیز به این اصل معتقد و پایبند می باشند.

اما به واقع در بین ما چند درصد با تفکر برنده – برنده زندگی می کنیم؟