قابل توجه کنکوریهای ۹۳

قابل توجه کنکوریهای ۹۳

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره کنکور سراسری سال ۹۳، گفت: کنکور سراسری سال ۹۳ بدون تغییر در ضوابط و محتوا همانند کنکور سال ۹۲ برگزار خواهد شد و تأثیر سوابق تحصیلی در قبولی داوطلبان ۲۵ درصد خواهد بود.

ابراهیم خدایی درباره وظایف سازمان سنجش و وزارت علوم برای اجرایی کردن قانون سنجش و پذیرش دانشجو، گفت: قانون سنجش و پذیرش دانشجو که به وزارتخانه های علوم و بهداشت ابلاغ شد، دو بحث اصلی در برگزاری آزمون سال ۹۳ دارد که تاثیر سوابق تحصیلی برای سال آینده ۲۵ درصد در نظر گرفته شده است. بحث دوم مربوط به برگزاری آزمون سراسری سال آینده است که در بحث مواد امتحانی همانند کنکور سال جاری برگزار می شود و هیچ تغییری وجود ندارد.

وی با یادآوری اینکه تا ۵ سال آینده ۸۵ درصد ظرفیتهای آموزش عالی با استفاده از سوابق تحصیلی پذیرش می شوند، ادامه داد: اعمال تاثیر سوابق تحصیلی از سال گذشته آغاز شده است و تقریباً می توان گفت ۵۵ تا ۶۰ درصد از پذیرشهای بدون آزمون در حوزه سازمان سنجش و دانشگاه آزاد ۹۰ درصد پذیرشهای خود را به اعمال تاثیر سوابق تحصیلی یا بدون آزمون اختصاص داده است.

رئیس سازمان سنجش در ادامه با بیان اینکه تا ۵ سال آینده پذیرش در دوره های روزانه و شبانه باید با شیوه تاثیر سوابق تحصیلی صورت گیرد، اضافه کرد: اعمال سهمیه ها، شیوه پذیرش دانشجو در نوبتهای روزانه و شبانه و سایر موارد برای کنکور سال ۹۳ همانند روال کنکور سال جاری است و تغییر در این روال صورت نگرفته است.

خدایی در پاسخ به این پرسش که آیا دانشگاهها هم در اجرایی کردن قانون سنجش و پذیرش دانشجو نقشی دارند یا نه، تاکید کرد: در قانون سنجش و پذیرش دانشجو، دانشگاهها فعلاً وظیفه مستقیمی ندارند و کل تصمیمات این قانون توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو عملی می شود البته طی دراز مدت اگر جدا سازی سنجش و پذیرش اتفاق افتاد دانشگاهها می توانند حد نصاب نمره خود را به شورای سنجش پیشنهاد دهند. اما این امر حداقل طی دو یا سه سال آینده عملیاتی نمی شود.

معاون وزیر علوم همچنین خطاب به داوطلبان کنکور سال ۹۳، گفت: مواد امتحانی و ضوابط آزمون سراسری تغییری نخواهد کرد، تنها تاثیر ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی در دستور کار قرار می گیرد که این شیوه در سالهای گذشته هم فعال بود.

خدایی درباره نخستین زمان برگزاری جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، اظهار داشت: برای این شورا، پیش نویس اولیه یا آیین نامه اجرایی تهیه شده و باید آن را به تصویب هیأت دولت برسانیم؛ فرایند برخی مکاتبات نیز باید صورت گیرد تا نخستین جلسه شورای سنجش و پذیرش در آبان ماه برگزار شود

منبع:mehrnews.com

نحوه گزینش دانشجو در دوره‌های فراگیر

نحوه گزینش دانشجو در دوره‌های فراگیر

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به اتمام مهلت ثبت‌نام آزمون فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور۹۲، گفت: ۱۰۹ هزار و ۵۲۰ نفر در این دوره از آزمون ثبت‌نام کرده‌اند.

دکتر حسین توکلی  با اشاره به جدول زمانبندی برگزاری آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور ۹۲، اظهار کرد: آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور روز جمعه ۲۹ آذر ماه برگزار می‌شود و کارت ورود به جلسه آزمون از روز چهارشنبه ۲۷ آذر ماه به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org توزیع می‌شود.

وی با اشاره به نحوه گزینش دانشجو در دوره‌های فراگیر و تبدیل وضعیت، تصریح کرد: نمره نهایی لازم برای قبولی بر اساس تأثیر ۸۰ درصدی میانگین دروس حاصل از آزمون و تأثیر ۲۰ درصدی میانگین معدل مدرک کارشناسی می‌باشد.

توکلی با بیان اینکه میانگین معدل مدرک کارشناسی برای داوطلبانی که فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی ناپیوسته می‌باشند، حاصل میانگین معدل دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته است، تصریح کرد: دانشجویان سال آخر باید میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده شده خود را تا ۳۱ شهریور ماه ۹۲ در محل مربوط در تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی اعلام کنند.

منبع : ایسنا

اعتماد به نفس ابزار آمادگی برای موفقیت

اعتماد به نفس ابزار آمادگی برای موفقیت

به جرات می‌توان گفت اعتماد به نفس تقریبا در تمام جنبه‌های زندگی نقشی کلیدی دارد، با وجود این بسیاری از افراد در کسب آن با دشواری مواجه هستند.

متاسفانه افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، برای کسب موفقیت مشکل دارند. خوشبختانه اعتماد به نفس مهارتی آموختنی است و در این نوشتار سعی خواهد شد نحوه تسلط به این ابزار به اشتراک گذاشته شود.

از نگاه دیگران چقدر اعتماد به نفس دارید؟
سطح اعتماد به نفس از جنبه‌های مختلفی چون رفتار،زبان بدن، نحوه صحبت، آنچه می‌گویید و برخی موارد دیگر قابل تشخیص است. جدول زیر به طور مثال، مقایسه رفتاری جالبی ارائه می‌کند:
رفتار همراه با اعتماد به نفس    رفتار بدون اعتماد به نفس
آنچه فکر می‌کنید درست است انجام می‌دهید، حتی اگر بدانید دیگران انتقاد یا شما را مسخره می‌کنند.    رفتار خود را بر اساس نظر مردم، تنظیم می‌کنید.
به ریسک پذیری و تحمل سختی برای رسیدن به نتایج بهتر تمایل دارید.    با ترس از شکست و اجتناب از خطرات احتمالی، همیشه در حاشیه امنیت خود باقی می‌مانید.
به اشتباهات خود اعتراف می‌کنید و از آنها به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده می‌کنید.    تمام تلاش خود را برای سرپوش گذاشتن به اشتباهات خود به کار می‌برید.
تا حد ممکن موفقیت‌های خود را به اطلاع اطرافیان می‌رسانید.    منتظر می‌مانید تا اطرافیان به دستاوردهایتان تبریک بگویند.
پذیرش تعارفات تشکر با گفتن عباراتی چون:«متشکرم، من واقعا برای انجام این کار سخت تلاش کردم و خوشحالم که تلاش‌های مرا درک می‌کنید.»    رد تعارفات تشکر با گفتن عباراتی چون: «من کاری نکردم، هرکسی می‌توانست این کار را انجام دهد.»
همان‌گونه که در مثال‌های بالا مشاهده می‌شود، اعتماد به نفس پایین می‌تواند مخرب باشد و از فرد علامتی منفی به مخاطب ارسال کند. افراد با اعتماد به نفس عموما مثبت‌تر هستند و به خود و توانایی‌هایشان باور دارند.

باکسب اعتماد به نفس، خودباوری و عزت نفس نیز در افراد شکل می‌گیرد. حس خودباوری، در ما زمانی ایجاد می‌شود که مهارت‌های مورد نیاز برای رسیدن به اهدافمان را به دست آورده باشیم. خودباوری موجب می‌شود افراد در هنگام بروز چالش‌ها، آمادگی بیشتری داشته و از خود مقاومت بیشتری نشان دهند. عزت نفس نیز به عنوان یک مولفه تشکیل‌دهنده اعتماد به نفس به معنای حفظ ارزش برای خود و اینکه به خود برای داشتن یک زندگی شاد و موفق حق بدهیم، به شمار می‌آید.  برخی افراد بر این باورند که اعتماد به نفس با تفکر مثبت ساخته می‌شود؛ اما به موازات اهمیت تفکر مثبت، بهبود شایستگی‌ها نقش اساسی در افزایش اعتماد به نفس دارد.
ابزار اعتماد به نفس خود را بسازید؛ خبر بد اینکه ساختن اعتماد به نفس هیچ راه‌حل پنج دقیقه‌ای ندارد! اما خبر خوش اینکه با تمرکز و تصمیم جدی، اعتماد به نفس به راحتی قابل حصول است. خبر بهتر اینکه با کسب اعتماد به نفس، موفقیت خود را تضمین می‌کنید و مهم‌تر از همه اینکه اگر اعتماد به نفس واقعی باشد، کسی نمی‌تواند آن را از شما جدا کند. در این نوشتار، بااستعاره اعتماد به نفس به طی یک سفر  سه گام برای کسب این ابزار معرفی خواهد شد:
گام اول- خود را برای سفر مهم کسب اعتمادبه نفس آماده کنید؛ برای شروع این سفر، باید مشخص کنید در چه سطحی از اعتماد به نفس هستید و به چه نقطه و جایگاهی می‌خواهید برسید و پس از آن تا پایان سفر متعهد و ثابت قدم بمانید. برای آماده شدن طی این سفر &#۱۲۴۵۸;&#۱۲۵۳۱;&#۱۲۵۲۱;&#۱۲۴۵۲;&#۱۲۵۳۱; &#۱۲۴۵۹;&#۱۲۴۷۲;&#۱۲۴۹۴; این پنج کار را انجام دهید:
آنچه تاکنون به دست آورده‌اید، مرور کنید؛ به دستاوردهای مهم زندگی خود نگاهی بیندازید و فهرست ۱۰ دستاورد مهم‌تان را تهیه کنید. بعد از تهیه این فهرست، آن را در یک پوشه در دسترس قرار دهید و هرهفته از مرور دستاوردهای خود لذت ببرید.
به نقاط قوت خود فکرکنید. نقاط قوت خود را مشخص کنید. باید علاوه بر مرور نقاط ضعف، تهدیدها و فرصت‌ها و تهیه راهبردهایی بر اساس همین ورودی‌ها، بتوانید از فکر کردن به نقاط قوت خود احساس خوبی به دست آورید.
به اینکه چه چیزی برای شما مهم است و به کجا می‌خواهید برسید، فکر کنید. تعیین و دستیابی به اهداف، کلید این بخش است و اعتماد به نفس واقعی از این راه به دست می‌آید. هدف‌گذاری فرآیندی برای تعیین اهداف و اندازه‌گیری میزان تحقق آن است (در همین ستون چند ابزار برای آن معرفی
خواهد شد.).
ذهن خود را مدیریت کنید. یادبگیرید افکار منفی را از ذهن خود دور کنید. ابزار تفکر مثبت در این ستون معرفی خواهد شد.
به موفقیت  خود در این سفر متعهد باشید. برای شروع این سفر، شک و تردیدی به خود راه ندهید. اگر ابهامی دارید، با آرامش و عقلانیت، آن‌را موشکافی و برطرف کنید. باید ریسک‌های این سفر را به حداقل برسانید.
گام دوم- خود را با مسیر اعتماد به نفس تطبیق دهید. شروع سفر هرچند آرام، اما باید در مسیر یک هدف باشد. با انجام کارهای صحیح و کسب موفقیت‌های کوچک و آسان خود را در مسیر موفقیت  قرار دهید و ساختن اعتماد به نفس را از همین جا آغاز کنید. سعی کنید دانش مورد نیاز مسیر موفقیت  را به دست آورید. در انجام کارها‌ ایده‌آل‌گرا نباشید. هدف‌های کوچک تعیین کنید و حتما به آنها برسید. در این مسیر همیشه تفکر مثبت داشته باشید.
گام سوم- برای موفقیت شتاب کنید. در این مرحله احساس اعتماد به نفس دارید. اکنون زمان هدف‌گذاری‌های بزرگ‌تر و زمان بهره‌برداری از اعتماد به نفس است. فراموش نکنید که بدون اعتماد به نفس در زندگی، مانند جنگجویی هستید که بدون اسلحه به میدان جنگ رفته است!


منبع: Mindtools

توصیف ریاضیات

هیچ شاخه ای از ریاضیات نیست که روزی در جهان واقعی به کار نرود.

  (نیکلای لباچفسکی)

خداوند اعدادطبیعی راخلق کرد وبقیه ساخته ی دست بشر هستند.

(لئوپولدکرونیکر)

برای گسترش اندیشه ی خود،بایدبیشترازآنچه یادمی گیریم،فکرکنیم.

( دکـــارت)

چنین بنظر میرسد که ریاضیات حس جدیدی غیراز احساسات عادی برریاضیدانان می بخشد.

(لرد کلویــن)

جوک توپ قرمز پلاستيكي

 توپ قرمز پلاستيكي
توپ قرمزي را به رياضي دان ، فيزيك دان و مهندسي مي دهند تا حجم آن را تعيين كنند.
رياضي دان شعاع آن را با خط كش محاسبه مي كند.
فيزيك دان توپ را در يك ظرف مدرج آب مي اندازد و…

مهندس بعداز كمي فكر:”برم ببينم مي تونم جدول حجم توپ هاي قرمز را پيدا كنم”.

چگونه ریاضی را یاد بگیریم؟

چگونه ریاضی را یاد بگیریم؟

کسانی که در ریاضی ضعیف هستند دو دسته اند:

دسته اول کسانی هستند که برای خواندن ریاضی وقت می گذارنداماچون روش های صحیح مطالعه و یادگیری این درس را نمی دانند از وقتی که می گذارند نتیجه نمی گیرند

دسته دوم آنهایی هستند که برای درس خواندن اصلا وقتی نمی گذارند آنها اگر کمی حساب وکتاب کنند می بینند که برای همه چیز وقت دارند جز درس خواندن۰ به هر حال تصمیم با خودآنهاست اگر واقعا می خواهند چیزی یاد بگیرند-چه ریاضی ویا هر درس دیگر-لازم است مقداری از وقت خود رابه درس خواندن اختصاص دهند۰ مشکل اصلی این دسته افراداین است که یا به این کار اهمیتی نمی دهند یاعلاقه ندارند۰

برای مطالعه ی ریاضی:

  • اصول ومفاهیم رابه جای حفظ کردن بفهمید
  • قسمتی مهمی ازریاضی –مجموعه ای ازاصول ومفاهیم است وبقیه ی آن استفاده ازآن اصول ومفاهیم برای حل مسائل است
  • تا این اصول را خوب درک نکنید نمی توانیداز آنها برای حل مسئله استفاده کنید  در هر کتاب مجموعه ای از اصول ومفاهیم وجود دارد که باید آنها را بشناسید وخوب بفهمید
  • اصول ریاضی روی هم قرار می گیرند۰ا
  • اصول ومفاهیم ریاضی مثل آجرهای دیوار روی هم قرار می گیرند.اگر مفاهیم اولیه راخوب درک نکنید به تدریج در فهم اصول ومفاهیم بعدی هم مشکل خواهید داشت واین مشکل همین طور ادامه خواهد داشت تاجایی که در مراحل بالاتر چیزی متوجه نخواهید شد اگر می بینید بعضی ازقسمتهای کتاب فعلی تان را خوب متوجه نمی شویدونمی توانید مسائل را حل کنید حتماٌ بعضی ازمفاهیم سالهای قبل را متوجه نشده اید.

ریاضی تماشا کردنی نیست!

هیچ کس فقط با رفتن به کلاس-تماشای معلم وانجام سرسری تکلیف هاریاضی یاد نمی گیرد.برای یادگیری باید در مطالعه فعال باشید واقعا در کلاس درس حضور داشته باشید ودر همه مراحل مطالعه و یادگیری توجه داشته باشید.خوب یادداشت کنید.حتی اگرمعلم تکلیفی نداده شما حتما درخانه تکلیف هایی را برای خود انجام دهید

تمرین تمرین تمرین!

هیچ چیز مانند حل مسئله به فهم ریاضی کمک نمی کند.به تمرین هاو مسئله ها مانندکاری اجباری که بایدبه معلم تحویل دهید نگاه نکنید. مسئله ها راهی هستند که شما ریاضی را بهتر بفهمید . فراموش نکنید مسئله هاو تمرین ها وسیله یادگیری هستند.

تعریف ها را بنویسید.

یکی از راه های ساده برای فهم دقیق تر اصول ومفاهیم ریاضی نوشتن آنهاست . همه ی ما هنگام نوشتن دقت بیشتری داریم . وقتی مطلبی را می نویسید اگر در همان حال سعی کنید ان را بفهمید ان مطلب با مطالب قبلی پیوند می خورد وآن را راحت تر حفظ می کنید . این کار شما  رافعال تر می کند.

با مفاهیم واصول درگیر شوید.

وقتی اصل یا قضیه ای رادرریاضی می خوانید.فکر کنیدآیاواقعاً درست است؟آیا موردی می توانید پیدا کنید که در مورد آن صادق نباشد؟عکس آن قضیه چه طور است؟

چگونه مسئله های ریاضی را حل کنیم؟

برای حل کردن مسائل ریاضی روش هاومراحل مختلفی پیشنهاد شده است که بیشترآنها به هم شبیه هستند.الگویی که دراین جا به شما معرفی می شود از معتبرین الگوهای حل مسائل ریاضی اقتباس شده است.

مراحل حل یک مسئله

۱-مسئله را بفهمید.

۲-برای حل مسئله نقشه بکشید.

۳-معادله یا فرمول هارا بنویسید.

۴-مسئله را حل کنید.

۵راه حل خود را چک کنید.

بهترین راه برای درک این مراحل این است که چند تا از مسئله های درسی تان را قدم به قدم با این روش حل کنید.

۱-    مسئله را بفهمید.

مسئله را با دقّت بخوانید.مشکل خیلی از دانش آموزان در حل مسائل  ریا ضی این است که سرسری نگاهی به مسئله می اندازدوفکر می کنند مسئله را فهمیده اند.باید بدانید وقتی مسئله را خوب فهمیده اید که بتوانید مسئله را به زبان خودتان توضیح دهید.اطلاعات مسئله را بیرون بکشید.وقتی مطمئن شدید که مسئله از شما چه می خواهد ،یک بار دیگر مسئله را بخوانید برای این که ببینید صورت مسئله چه اطلاعاتی دراختیار شما قرار می دهد وچه چیزهایی از شما می خواهد؟آیادر مسئله شر ط هایی اعلام شده است؟از این شرط ها هم می توانید اطلاعاتی به دست آورید؟

دراین مر حله :

خیلی دقیق بنویسید چه چیزهایی را میدانید؟

خیلی دقیق بنویسید چه چیزهایی را باید پیدا کنید؟

برای مسئله نمودار بکشید.

در صورت امکان مسئله را به صورت تصویر ،نمودار یا طر حی ساده بکشید تا آن را بهتر درک کنید.

۲-برای حل مسئله نقشه بکشید.

بین اطلاعاتی که داریدوجواب هایی که می خواهید به دست آورید چه ارتباطی وجود دارد؟فکر کنید برای این که این مسئله را حل کنید وبه راه حل نهایی برسید قدم به قدم از چه مسیر هایی باید بروید.از اطلاعاتی که دارید چه استفاده ای می کنید ؟چه اطلاعات دیگری نیاز دارید تا بتوانید مسئله را حل کنید؟چه فرمول هایی نیاز دارید؟اگربین اطلاعاتی که داده شده راهی منطقی به جواب پیدا  نمی کنید به اطلاعات داده شده فکر کنیدوتلاش کنیدو ببینید از آن اطلاعات چه نتیجه هایی می توانید بگیرید؟حتی اگر این نتیجه ها چیزی نیست که از شما می خواهد اما با تلاشی که انجام می دهید معمولا سر نخ هایی را پیدا می کنید. مسئله ساده تری حل کنید. اگر نمی توانید مسئله ای را حل کنید .مسئله ای را حل کنید .مسئله ای مشابه،اما ساده تر ی را حل کنید وآن را با این مسئله مقایسه کنید. ببیینید این مسئله چه چیزهای بیشتری دارد. راه دیگر این است که اعداد مسئله را ساده کنید تا بتوانید مسئله را راحت تر متوجه شوید.

۳- معادله یا فرمول ها را بنویسید.

شما باید فکر خودتان را یعنی ارتباط بین اطلاعاتی که داریدو اطلاعاتی که می خواهید به دست آورید را به زبان ریاضی بنویسید.اطلاعاتی را که دارید با علامت های ریاضی بنویسید. اطلاعاتی را که هم که نداریدو می خواهید به دست آوریدبا علامتهای ریاضی بنو یسید .ساده ترین علامت مجهول همان ایکس معروف است.

۴-مسئله را حل کنید.

حالابا استفاده از اطلاعات ورابطه هاوفرمول هایی که دراختیاردارید مسئله را حل کنید.

۵-راه حل خود را چک کنید.

هر مرحله راکه انجام داده اید از خودتان بپرسیدچرا وچگونه آن راانجام داده اید؟آیامی توانید تمام مراحل حل مسئله یا تکلیف را بادلیل برای معلم یا همکلاسی تان توضیح دهید؟وقتی معلم یا یکی از همکلاسی های تان هم مسئله ای را حل می کنداز خودتان بپر سید چرا؟اگر جوابی داشتید آن را فهمیده اید وگرنه دلیل آن را بپرسید.

ازاشتباهات درس بگیرید.۱-تکالیف را مرورکنید.۲برگه های امتحانی را ببینید .۳-کمک گرفتن ازمعلم ،والدین یا همکلاسی هایتان.۴-عجله نکنید.۵-سر نخ اشتباه را پیدا کنید.۶-