چرا متاسفم یکی از دشوارترین کارهاست؟

چرا متاسفم یکی از دشوارترین کارهاست؟

گفتن «معذرت مي‌خواهم» يا «متأسفم» يکي از سخت‌ترين کارها براي بسياري از انسانهاست و اکنون کارشناسان دليل آن را توضيح داده‌اند.
به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، درحاليکه معذرت‌خواهي مي‌تواند احساس گناه را کاهش داده و به ترميم چهره فرد خطاکار کمک کند، برخي پژوهشگران اذعان کرده‌اند که خودداري از انجام آن مي‌تواند حتي از مزيت‌هاي رواني قدرتمندتري برخوردار باشد.
براساس پژوهش جديد محققان استراليايي، امتناع از عذرخواهي براي عزت نفس فرد خوب بوده و از اين روست که گفتن متاسفم تا اين حد سخت است.
کلمه «apology» (عذرخواهي) از کلمه يوناني aplogia به معني دفاع يا توجيه آمده و مسأله معذرت‌خواهي چيزي است که هميشه انسان را ناراحت مي‌کند.
با اين حال، معذرت‌خواهي در شکل مدرن خود به معني اعتراف به خطا، بدون مفاهيم دفاعي ريشه لغت آن است.
محققان دانشکده کار کوئينزلند به دنبال دليل امتناع برخي افراد از معذرت‌خواهي با وجود اينکه آسانترين و کم‌هزينه‌ترين راه براي کاهش تنبيه و گناه است،‌ دو تجربه را انجام دادند که نتايج آن در مجله Social Psychology منتشر شده است.
در پژوهش اول ۲۲۸ بزرگسال از سنين ۱۸ تا ۷۷ سال مورد بررسي قرار گرفتند. از برخي از اين افراد خواسته شد تا در مورد زماني که فردي را عصباني کرده و معذرت‌خواهي کرده‌اند، از برخي در مورد زماني که فردي را عصباني کرده و معذرت‌خواهي نکرده‌اند و از برخي در مورد زماني که موجب عصبانيت ديگري شده اما نه معذر‌خواهي کرده نه آن را رد کرده‌اند، فکر کنند.
نتايج پاسخها نشان داد: شرکت‌کنندگاني که معذرت‌خواهي نکرده بودند قدرت بيشتر و سطوح بالاتري از عزت‌نفس را نسبت به آنها که عذرخواهي کرده بودند، احساس مي‌کردند.
پژوهش دوم شامل ۲۱۹ فرد از سنين ۱۸ تا ۷۱ سال بود. يک سوم اين افراد نامه‌اي نوشته و در آن براي کار اشتباهي که انجام داده بودند، اظهار تاسف کرده،‌ يک سوم ديگر نامه‌اي نوشته و در آن عذرخواهي را رد کرده بودند و گروه نهايي نيز بايد راجع به کار اشتباهي که انجام داده بودند، فکر کرده اما نامه‌اي نمي‌نوشتند.
افرادي که از عذرخواهي خودداري کرده بودند، احساس عزت نفس بسيار بيشتري نسبت به آن دسته افردي داشتند که ايميل ننوشته بودند. اين در حالي بود که آن دسته که عذرخواهي کرده‌ بودند از اين احساس برخوردار نبودند.
به گفته محققان، بنظر مي‌رسد مزيتي که افراد در زمان امتناع از ابزار تاسف احساس مي‌کنند، هر گونه اثر منفي بالقوه ناشي از دفاع از اقدامات مضر بر روي اعتماد به نفس را مغلوب مي‌کند.
محققان در گام بعدي بر روي مدت دوام اين احساس عزت نفس ناشي از عدم عذرخواهي تمرکز خواهند کرد.

موفقیت یعنی چه؟؟؟

موفقیت یعنی چه؟؟؟

موفقيت يعني به جای فکر کردن به نداشته هایت به این فکر کن که چطور از داشته هایت استفاده کنی.

من کلید موفقیت را نمی دانم اما کلید شکست سعی در راضی نگهداشتن همه است.

ذهن آدمی مانند ساعتی است كه مدام از كار می ایستد ، ذهن انسان موفق مدام با اندیشه های خوب كوك مي شود.

زخم‌هايتان را به تجربه و تدبير تبديل كنيد. همه اشتباه مي‌كنند. تنها خداوند است كه به شما راه صحيح و راه اشتباه را نشان مي‌دهد.

بدون یک برنامه ریزی درست هیچکس نمی تواند روی کارهای مهم تمرکز داشته باشد و به موفقيت بيانديشد.

عکس های یادگارانه

عکس های یادگارانه

 

اردوی سبقت عید ۱۳۹۳

اردوی سبقت عید ۱۳۹۳

 

گالری تصاویر همایش جمع پنجی ریاضی شاکریان

گالری تصاویر همایش جمع پنجی ریاضی خرداد ۱۳۹۳

 

 

 

شروع ششمین دوره طرح اهداء کتاب دپارتمان شاکریان ( ویژه مناطق محروم مشهد و سایر استان ها)

شروع ششمین دوره طرح اهداء کتاب دپارتمان شاکریان ( ویژه مناطق محروم مشهد و سایر استان ها)

طرح اهداء کتاب

دپارتمان تخصصی ریاضی تجربی شاکریان جهت استفاده دانش آموزان بورسیه و نیازمند، اقدام به جمع آوری کتاب های کنکوری (گاج ، سبز ،میتکران و …) کرده است . از تمامی دانش آموزان سال های گذشته که به کتاب های کنکوری خود نیازی ندارند؛ تقاضا می کنیم که با تحویل دادن کتاب های خود، ما را در این حرکت معنوی یاری نمایند.

مکان تحویل کتاب ها : فلستطین ۱۸ – دبیرستان پیام 

ساعت تحویل کتاب ها : بعد از ظهر ها از ساعت ۴ تا ۸ شب

تذکر : از آوردن کتاب های درسی و کتاب های اموزشی دبیران خودداری فرمائید .

برخی مواقع یک حرکت کوچک میتواند سرنوشت یک انسان را تغییر دهد. بیایید با یاری همدیگر در این حرکت مثبت سهیم شویم.