کتاب من میتونم(۳۱۴ کلید طلایی برای موفقیت در کنکور و امتحانات)

کتاب من میتونم(۳۱۴ کلید طلایی برای موفقیت در کنکور و امتحانات)

عنوان کتاب : من میتونم(۳۱۴ کلید طلایی برای موفقیت در کنکور و امتحانات)

مولف : مهدی شاکزیان – مهناز کلنگی خواه

موضوع:  اصول موفقیت در کنکور

نوبت چاپ: اول

قطع: وزیری

سال انتشار:  ۱۳۹۴

  قیمت: ۱۶۸۰۰

بخش هایی از کتاب :

 

گپ اول

یه سلام گرم و صمیمی به همه‌ی شما دوستای خوب

پیش از این که بخوایم وارد بحث اصلی بشیم ، می‌خوایم به خاطره‌ای از دوران زیبای کودکی مون اشاره کنیم . یادتون هست وقتی بچه بودیم بزرگ‌ترها از ما چی می‌پرسیدن ؟ کمی فکر کنین!

آفرین درست حدس زدین. از ما می پرسیدن: کوچولو! در آینده می‌خوای چه‌کاره بشی ؟ ما هم یه کم فکر می‌کردیم و با خوش‌حالی می‌گفتیم:   دکتر، مهندس،خلبان و…

 اگه یادتون باشه رؤیاهای زیادی رو برای رسیدن به این‌ها در سر داشتیم. امّا هر چی بزرگ‌تر می‌شدیم‌، می‌دیدیم که چه‌قدر رویاهای شیرین کودکانه‌مون دارن از ما دور می‌شن. وقتی هم که به کنکور رسیدیم یه دفعه همه‌ی اون رویاها محو شدن و فقط سایه‌ی مبهمی از اونا تو ذهن‌مون باقی ‌موند. هر شب کابوس‌های گوناگون جای رویاهای شیرین رو تو ذهن‌مون می‌گرفت و قلب‌مون تند تند شروع به تپیدن می‌کرد. انگار احساس پوچی به ما دست می‌داد. روزهاو شب ها به گفته‌ی همه فقط باید درس می‌خوندیم …  باید به موفقیت‌مون فکر می‌کردیم … انگیزه و امید و پشت‌کار  می‌داشتیم  و … . وقتی به کنکور نزدیک می‌شدیم دیگه حسابی استرس می‌گرفتیم و تب کنکور به سراغ‌مون می‌اومد. روز کنکور هم  صدای قلب‌مون تنها صدایی بود که می‌شنیدیم. بعد کنکور هم که انگار هیچی تو ذهن‌مون نیست! خالی خالی خالی …

خب این حرفای خودمونی رُو که زدیم حرف دل بیش‌تر کنکوری‌هاست . لازم نیست بگیم که قبول شدن در یه رشته‌ی توپ، تو یه دانشگاه باحال آرزوی همه تونه که دوست دارین هر طور شده بهش برسین. اما تو این سال‌هایی که در زمینه کنکور کارکردیم، دیدیم که تو ذهن بیش‌تر شما مخصوصاً سال اولی‌ها ، مجموعه‌ای از پرسش‌های مشترک هست که لازمه درباره‌شون بیش‌تر بدونین. مثلاً:

۱- چرا بعضی‌ها موفق می‌شن و به رویاهاشون می‌رسن، امّا بعضی‌ها بعد از کنکور کاملاً احساس پوچی می‌کنن؟  رمز موفقیت یا شکست رویاهای کودکانه چیه؟ سرنوشت ،شانس   ، هوش و استعداد ، پشت‌کار، حمایت خانواده و یا …

۲- خیلی‌ها عدم موفقیت تو کنکور رو به سرنوشت ربط می‌دن  و می‌گن سرنوشت‌مون  اینه دیگه و هیچ کاری نمی‌شه کرد. امّا همون‌طور که می‌دونیم با انجام بعضی کارها سرنوشتت تغییر می‌کنه … چه‌طوری می‌شه موفقیت رو در کنکور، تو سرنوشت‌مون جا بدیم ؟

۳- آیا مطالعه، کلاس و خوندن کتاب‌های گوناگون، برای موفقیت کافیه؟

۴-رازموفقیت به دست آوردندگان  رتبه‌‌های برتر چیه؟  یعنی اونا علاوه بر مطالعه ، کلاس و کتاب،  چه گزینه‌هایی رو برای موفقیت انتخاب می‌کنن ؟

خب، می‌تونی جواب همه‌ی این پرسش‌ها، به همراه ۳۱۴ نکته‌ی کلیدی برای موفقیت در کنکور رو، تو این  کتاب پیدا کنی. البته پیش از این‌که بریم سر اصل مطلب، نکته‌هایی رو در ادامه بحث می‌آوریم تا پیش زمینه‌ایی از هدف اصلی این کتاب رو پیش روت داشته باشی.

 

گپ خودمونی
۱- حتما باید هدفت رو  پیش روت داشته باشی ! دوست دارم فلان رشته قبول بشم،دوست دارم به دانشگاه x برم ، میخوام رتبه‌ام دو رقمی بشه و …           تو چی می‌خوای!؟حالا که خوب اعتماد به نفس گرفتی، می‌خوایم کمی خودمونی‌تر با تو کنکوری عزیز در باره‌ی هدف و راه‌های رسیدن بهش صحبت کنیم.

 دوست گل من! فکر می‌کنی  اینا هدفه، اما نیست. هدف باید بسیار روشن، واضح وبدون ابهام باشه. مثلاً من می‌خوام در کنکور در رشته داروسازی دانشگاه شهید بهشتی با رتبه‌ی ۱۲۶ قبول بشم. در ضمن حواست باشه که سعی کنی بدون خیال‌پردازی، اهدافت رو بنویسی.

۲-این کارها رو برای نوشتن اهدافت باید در نظر بگیری:

    توشه‌ی راهت باید اینا باشن … باورهای آرام ساز و داشتن فکر و دید مثبت.
    برای توشه‌ی راهت انرژی مثبت جمع کن : یه قلم وکاغذ بردار و همه‌ی اون چیزهای خوبی روکه تو این یازده سال تحصیل به دست آورده‌ای، فهرست کن. یادداشت کن تا ببینی چه چیزایی داری و هرکدوم برای چه مسیری به دردت می‌خوره! چند مثال واست می‌زنیم اما قول بده خودت یه فهرست آماده کنی. مثلاً قدرت مبارزه‌ی خوب یا صبر خوبی دارم، درس‌های سال دوم وسوم رو عمیق خونده‌ام،تمرکز کافی دارم و … . این فهرست رو آماده کن،تا وقتی که بین راه، تو پیچ وخم‌های کنکور یه وقت احساس خستگی کردی، بدونی چه چیزای ارزش‌مندی تو وجودت داری که می‌تونی ازشون استفاده کنی. لطفاً با خودت نگو این رو تو ذهنم دارم. آخه وقتی شرایط یه خرده سخت می‌شه فرصت فکر کردن نداری و افکار منفی و مزاحم هم نمی‌ذارن خوبی‌های وجودت رو ببینی.
    ممکنه بعضی موانع( عوامل حواس‌پرتی )همراهت داشته باشی که از مسیر اصلی دورت کنن و مانع بشن که به هدفت برسی. مثلاً  من خجالتی‌ام ، دوست دارم فیلم ببینم یا موسیقی گوش بدم و… خواهش می‌کنیم تو هم ادامه بده و این فهرست رو هم مث قبلی تهیه کن. آخه وقتی بدونی چه موانعی سر راهت داری، سعی می‌کنی این موانع رو از ذهنت دور و کم‌رنگ‌ کنی. این طوری ذهنت سبک‌تر می‌شه و موقع درس خوندن تمرکزت افزایش پیدا می‌کنه.

یادت نره امسال سالی نیست که ذهن به حواشی مشغول باشه…

کلید طلایی تعیین اهداف

    کلید اول: ابتدا ده دقیقه فکر کنید و همه‌ی جوانب را در نظر بگیرید:
    نخست درباره‌ی این‌که چه چیزی از همه برای شما مهم‌تر است و چرا می‌خواهید کنکور بدهید، فکر کنید
    دوم این‌که ببینید چه چیزی به زندگی شما معنا می‌دهد؟
    سوم: می‌خواهید در زندگی‌تان چه باشید و چه بکنید؟ در آینده می‌خواهید چه شغلی داشته باشید ودر چه شغلی موفق خواهید بود؟
    چهارم چه کسی می‌خواهید باشید و چه فایده‌‌‎ای می‌خواهید برسانید؟ تا چه اندازه می‌خواهید در کنکور موفق شوید؟
    پنجم چه‌قدر آمادگی برای کنکور به دست آورده‌اید و…
    کلید دوم: وقتی هدف‌های‌تان را به صورت شفاف مشخص کردید  قلم و کاغذی در دست بگیرید و شروع به نوشتن آنها کنید.
    در این مرحله باید دقت کنید که هدف‌ها را روشن و دقیق بنویسید. یعنی جزئی‌ترین بخش هدف‌ را هم یادداشت کنید.
    تا می‌توانید برای خودتان توضیح دهید که چه تغییرات مثبتی را می‌خواهید در خود ایجاد کنید و از چه تغییرات منفی می‌خواهید جلوگیری نمایید.

در این هدف‌گذاری به دو نکته‌ی مهم توجه کنید، علاقه‌ی قلبی برای رسیدن به آن هدف و در عین حال منطقی که شما را به سوی آن سوق می‌دهد یا برحذر می‌دارد. ممکن است شما یک رشته‌ی دانشگاهی را دوست بدارید. اما بدانید که با تحصیل در آن رشته بازارکار مناسبی به دست نخواهید آورد. بد نیست دو دو تا چهارتای‌تان را داشته باشید و در عین حال گوشه چشمی هم به علایق‌تان بیندازید. مبادا یکی را فدای دیگری کنید( انواع هدف در بخش تمرین عملی توضیح داده شده است).

 

  تــوجــه:

دانش آموزان عزیز  کلیه کتاب ها ی عرضه شده در سایت ۱۱۸ کلاس با ۲۰ درصد  تخفیف  نسبت به قیمت کتاب فروشی ها عرضه می گردد .
به این موارد هم نگاهی بیاندازید:

    اطلاعیه معرفی و فروش جزوات و کتاب های دبیران اطلاعیه معرفی و فروش جزوات و کتاب…
    کتاب دریای قواعد صید ترجمه (عربی کنکور- حسین مصباح) کتاب دریای قواعد و صید ترجمه (عربی…
    کتاب کیمیا استاد تدین (آموزش شیمی دبیرستان نوبت دوم) کتاب کیمیا استاد تدین (آموزش شیمی دبیرستان…