نکاتی که لازم است راجب فصل اول زیست دوم (مولکول های زیستی) بدانیم!

نکاتی که لازم است راجب فصل اول زیست دوم (مولکول های زیستی) بدانیم!

شاید در نگاه اول این فصل به دلیل مطرح نشدن سوالات مستقیم از آن در کنکور سراسری ارزش وقت گذاشتن را نداشته باشد اما بر خلاف تصور اغلب دانش آموزان و داوطلبان کنکور این فصل نه تنها بی اهمیت نیست بلکه یکی از مهم ترین فصل های کتاب های زیست شناسی دبیرستان می باشد. این فصل به دلیل توضیح پایه ای و مطرح کردن مقدمات زیست شناسی برای دانش آموزان تجربی بر درک شما از فصول بعدی تاثیر به سزایی می گذارد. شاید بسیاری از شما در فهمیدن مطالب بعضی از فصول دچار مشکل شده باشید و در نهایت با اینکه مطلب را به درستی متوجه نشده اید مجبور شده اید آن را حفظ کنید( که مطمئنا روش خوبی برای درس زیست نیست). شما باید تا آنجا که می توانید مولکول های زیستی و واکنش ها و انرژی سلول(ATP) را بشناسید تا براحتی بتوانید خیلی از قسمت های زیست شناسی را بهتر درک کنید و راحت تر در سر جلسه ی آزمون به آن ها پاسخ دهید.
از طرف دیگر باید توجه داشت نکاتی حفظی نیز در این فصل موجود است که حجم زیادی ندارند اما می توانند براحتی یکی از سوالات کنکور را به خود اختصاص دهند.
این فصل را چه زمانی باید مطالعه کنم؟

به داوطلباان کنکور که با زیست آشنایی خوبی دارند توصیه می شود اولین فصلی مه مطالعه می کنند این فصل باشد. به دانش آموزان سال دوم نیز پیشنهاد می کنم حتما در ابتدای تدریس استاد این فصل را بخوانند و تمامی سوالات و ابهامات خود را از استاد بپرسند تا در ادامه به مشکلی در فصل های بعدی بر نخورند.
آیا اعداد و ارقام این فصل مهم هستند؟مولکول های زیستی

اعداد و ارقام مهم نیستند اما بعضی ترتیب ها مثل بیشترین مولکول زیستی یا آبگریزی لیپید ها مهم هستند و باید به آنها توجه شود.

اهمیت خلاصه نویسی ونحوه صحیح خلاصه برداری

اهمیت خلاصه نویسی ونحوه صحیح خلاصه برداری

خواندن تنها زمانی کار آمد است که بتوانیم به یاد بیاریم حتما مشاورین کافه کنکور از اهمیت خلاصه نویسی و نقش آن در دوره سریع و کمک به یاد اوری برای دانش آموزان خود گفته اند بنده هم سعی میکنم در زیر شماری از فواید خلاصه نویسی شرح دهم.

فواید خلاصه‌نویسی از این قبیل است:

بهره‌گیری از یادداشت‌‌های خلاصه در مراحل بعد به وسیله‌ی مراجعه‌ی ‌مجدد به آن‌‌ها
تمرینی برای کار قلمی و رشد نیروی نویسندگی انسان
تسهیل برخورداری از محتویات کتب و مقالات در حجمی اندک
ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان برای مطالعه
کمک به حفظ مطالب و از یاد نرفتن آن‌‌ها
کمک به تمرکز فکر هنگام خواندن کتاب و مقاله

حالا که از اهمیت بالاخلاصه نویسی اطلاع پیدا کردیم مجبوریم که از درس هایمان خلاصه برداریم ولی قبل از شروع باید نحوه صحیح خلاصه نویسی را یاد بگیریم.

خلاصه‌نویسی درس‌های محاسباتی و قاعده‌‌دار

الف- درس‌های شاخه‌ی ریاضیات (آمار، ریاضیات جدید، جبر و احتمال، ریاضیات گسسته، حسابان، ریاضیات، حساب دیفرانسیل، هندسه و هندسه‌ی تحلیلی،…) فیزیک، شیمی، منطق، گرامر انگلیسی، قواعد عربی، دستور زبان فارسی، آیین نگارش، اقتصاد، آرایه‌های ادبی، عروض و قافیه در این گروه جای می‌گیرند.

ب- خلاصه‌ی این درس‌ها از طریق یادداشت فرمول‌ها و قواعد، رسم نمودارهای لازم و طبقه‌بندی دقیق اجزای هر مبحث تهیه می‌شود.

برای هر مورد دست‌کم دو نمونه به عنوان مثال ثبت می‌شود. ضمناً چون اغلب قواعد، گاهی به وسیله‌ی موارد استثنایی و تبصره‌ها نقض می‌شود، نکات خلاف قاعده نیز باید یاداشت و آموخته شوند. درواقع اهمیت استثناها از قواعد خیلی بیش‌تر است و عموماً سؤالات مهم و اساسی در امتحانات و کنکور دانشگاه‌ها از بین این نکته‌هاست.خلاصه نویسی

خلاصه‌نویسی درس‌های تشریحی و گسترده (حفظ‌ کردنی)

الف- درس‌هایی از قبیل دین و زندگی، معارف، تاریخ، تاریخ‌شناسی، جغرافیا (در همه‌ی گرایش‌ها) تاریخ ادبیات، جامعه‌شناسی، مطالعات اجتماعی، علوم اجتماعی، روان‌شناسی، فلسفه، زیست‌شناسی گیاهی و جانوری، زمین‌شناسی، ادبیات (بخش‌های مربوط به قالب‌ها و شیوه‌های نویسندگی)، زبان‌شناسی و شیمی (بخش‌های تعریفی و تشریحی) جزء این گروه هستند .

ب- باید کل هر فصل یا گفتار را با دقت بخوانید و مطالب اساسی و مهم را به شکلی برجسته مشخص سازید (به وسیله‌ی ماژیک‌های فسفری). سپس نکات مشخص‌شده را در یک دفتر جداگانه یادداشت کنید. درواقع اگر بتوانید هر ده صفحه مطلب را تقریباً در یک صفحه خلاصه کنید به هدف خود رسیده‌اید..

ج- بهترین زمان برای مطالعه، یادگیری و خلاصه‌برداری درس‌های این گروه، شب از ساعت ۹ تا ۱۲ است؛ زیرا ذهن و مغز شما در این ساعات، آمادگی حفظ و تجزیه و تحلیل درس‌های حفظی را دارد و حتی در خواب هم این مطالب، به طور ناخودآگاه، مرور می‌شوند. هرگز مطالعه‌ی این درس‌ها را به صبح زود یا عصر موکول نکنید؛ چون انرژی مغز تلف می‌شود و بازدهی مناسب ندارد.

د- در روزهای تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۲ صبح هم می‌توانید به این درس‌ها بپردازید. بعد از مطالعه‌ی مباحث این گروه استراحت و خواب به اندازه‌ی مناسب ضروری است.

دوستان کافه کنکوری میتوانند خلاصه تک تک دروس را از سایت کافه دانلود کنند و همچنین نحوه خلاصه نویسی خاص هر درس را در پست های قبل مطالعه کنند.

روز‌های جمع‌بندی فرا خواهد رسید

روز‌های جمع‌بندی فرا خواهد رسید

خاطرم است روزی در باشگاه تیر و کمانی بودم و تیر را در کمان با زور زیادی به عقب کشیدم اما سریع تیر از دستم رها شد و در چند قدمی من به زمین خورد.

بار دیگر تیر را در کمان گذاشتم و با زور بیش‌تری کشیدم و این بار به سمت سیبل گرفتم اما دستم بالا و پایین شد و تیر به هدف نخورد.

دوستان کنکوری من!

از ابتدای تابستان سال قبل با تلاش بسیار تیر خود را در کمان قرار داده‌اید تا به هدف بخورد اما اگر در این برهه از زمان، جمع‌بندی خوبی نداشته باشید ممکن است تیرتان به هدف نخورد و در چند قدمی شما به زمین بیفتد. به همین دلیل به نکات زیر توجه کنید:

۱٫ با تلاش و قدرت به جمع‌بندی آموخته‌های‌تان بپردازید و ضمن تلاش جسمی و نتیجه‌بخش، باید از نظر روحی نیز وضعیت مناسبی داشته باشید و به قول استادم عرق‌ریزان روح را نیز ضمیمه‌ی کارتان کنید.

۲٫ به درس‌های عمومی توجه بیش‌تری داشته باشید. در کتاب زرد عمومی باید در منزل در مجموع به عددی بین ۲۷۰ الی ۳۰۰ نمره (جمع درصد‌ها) برسید.

۳٫ اگر دانش‌آموز هستید تا اواسط خردادماه و اگر فارغ‌التحصیل هستید تا اوایل خردادماه فرصت دارید که مبحث‌های مد نظرتان را کامل مطالعه کنید.

۴٫ در این زمان باقی‌مانده تا کنکور مثلث سه‌گانه‌ی استرس، خواب و تغذیه را مهار کنید. برحسب تجربه باید بگویم دانش‌آموزان رفته رفته شب‌ها دیرتر می‌خوابند و صبح‌ها دیر بلند می‌شوند. این امر باعث مشکلاتی در فصل بهار خواهد شد. لطفاً رأس ساعت ۱۲ شب خودتان را به رختخواب معرفی کنید و یادتان باشد صبح‌ها را با صبحانه‌ی کامل و مقوی شروع کنید.

۵٫ در پایان هر شب به هدف‌های خوبتان کمی فکر کنید تا با افکار مثبت بخوابید.

۶٫ پیشرفت معلول تلاش است. به خداوند توکل کنید و خیر و صلاح هدفتان را به او بسپارید.

ایران؛ گنجینه کم‌نظیر داروهای گیاهی

ایران؛ گنجینه کم‌نظیر داروهای گیاهی
گروه دانش و فناوری، میترا سعیدی کیا: ایران از نظر تنوع گیاهی به خصوص گیاهان دارویی جایگاه منحصر به فردی دارد. بر اساس پژوهش های انجام گرفته حدود ۸۰۰۰ گونه گیاهی در کشور شناسایی شده است که از این تعداد بیش از ۲۴۰۰ گونه دارای خواص دارویی عطری – ادویه ای، آرایشی و بهداشتی هستند؛ لذا ظرفیت و توانایی منحصر به فردی در گیاهان دارویی وجود دارد که می‌توان از این پتانسیل به خوبی بهره برد و با برنامه‌ریزی علمی علاوه برحفظ، احیاء، توسعه و اصلاح آنان، به بهره برداری اصولی و پایدار از این منابع پرداخت.

افزایش روزافزون جمعیت و در نتیجه افزایش تقاضا برای کاربرد گیاهان دارویی باعث تولید اقتصادی گیاهان دارویی می شود از این رو ضروری است که در راستای به کارگیری هر چه بیشتر از گیاهان دارویی از علم محققان کشور بهره گرفت تا حداکثر استفاده از صنعت گیاهان دارویی صورت گیرد.

در همین راستا تمرکز شرکت های دانش بنیان نیز برای به کارگیری فناوری روی گیاهان دارویی زیاد شده است. تا کنون شرکت های دانش بنیان زیادی در تولید داروهای گیاهی فعالیت کرده اند؛ حتی برخی از آنها در زمینه صادرات هم گامهایی برداشته اند.

آخرین وضعیت گیاهان دارویی از منظر علمی و دانشگاهی

علی ابراهیمی، مشاور و نماینده ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به خبرنگار مهر در خصوص وضعیت تولید گیاهان دارویی توسط شرکت های دانش بنیان گفت: در حال حاضر بیش از ۹۵ شرکت دانش بنیان در حوزه گیاهان دارویی، داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی طب سنتی فعالیت می کنند.

وی از افزایش تولیدات علمی کشور در حوزه گیاهان دارویی خبر داد و گفت: این تولیدات مشتمل بر ۳۸۰۰ مقاله آی اس آی  علمی – پژوهشی است.

گیاهان دارویی مصداق اقتصاد مقاومتی

ابراهیمی با اشاره به آمار تحصیلی در حوزه گیاهان دارویی گفت: همچنین تحصیل بیش از ۶۰۰۰ دانشجوی رشته های مرتبط با گیاهان دارویی در کلیه مقاطع تحصیلی، فعالیت بیش از ۱۰۰ عضو هیات علمی در دانشکده های طب سنتی و تحصیل حدود ۵۰۰ دانشجوی دوره تخصصی طب سنتی و داروسازی می تواند نشان خوبی از اهمیت به این حوزه در کشور باشد.

به گفته عضو ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی اظهار داشت: تولید و تجاری سازی بیش از ۶۰۰ محصول دانش بنیان در حیطه داروها و فرآورده های طبیعی انسانی و دامی و راه اندازی ۲۰ سلامتکده طب سنتی در کشور تا پایان سال ۹۴، بیانگر تاکیدات مسئولان و فناوران به حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه تولید داروهای گیاهی در گروه شرکت های صنعتی و تولیدی قرار دارند، اظهار کرد: این شرکتها با بهره گیری از تمام توان و ظرفیت خود درصدد عرضه محصولات با کیفیت و مورد نیاز جامعه هستند.

ابراهیمی اظهار داشت: گیاهان دارویی و داروهای گیاهی می توانند نقش بسیار موثر و تعیین کننده ای در اقتصاد کشور داشته باشد و مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی باشند؛ چرا که سرعت بخشیدن به جریان تبدیل علم به ثروت با تجاری سازی فناوریهای داخل کشور می تواند صنایع متعددی را راه اندازی کرده و به طور مستقیم و غیر مستقیم در بهبود وضعیت اقتصادی کشور ایفای نقش کند.

عضو ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی اظهار داشت: بنابراین هدایت ثروت به سمت بازار و اقتصاد با ثبات و روبه رشد گیاهان دارویی در بخش های مولد و حامی سلامت محیط زیست می تواند تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی را به دنبال داشته باشد.

وی گفت: اقتصاد دانش بنیان، بنای مستحکمی است که کمترین آسیب از مشکلات، رقابت ها و تهدیدها بر آن وارد می شود بنابراین لازم است که احراز جایگاه شایسته و دستیابی به سهم ثابتی از بازار جهانی گیاهان دارویی و فرآورده های آن با اعمال مدیریت صحیح صورت گیرد.

به گفته ابراهیمی، همچنین بکارگیری دانش روز، استفاده از فناوری، به روز بودن دانسته ها از بازار داخلی و جهانی، برنامه ریزی و اولویت گذاری برای حفظ و افزایش ظرفیت تولید محصولات صادراتی گیاهان دارویی، ارتقاء کیفیت بازاریابی، تبلیغات، آشنایی با شیوه های پیشرفته عرضه و تکمیل زنجیره علم و فناوری به منظور تبدیل مزیت های نسبی به رقابتی، پایش برنامه ها و بهبود مستمر آنها می تواند کشور را به اقتصاد دانش بنیان نزدیک کند.

ابراهیمی در ادامه اظهار داشت: حوزه صنعت گیاهان دارویی یکی از صنایع تاثیرگذار در اقتصاد کشور به شمار می رود که پایه های آن بر دانش بومی، مواهب الهی، اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی استوار است و از این لحاظ نه تنها به کشورهای دیگر وابسته نیستیم بلکه دارای میراث ارزشمند پزشکی هستیم که به عنوان مکتب طب ایرانی طی هزاران سال خدمات تشخیصی و درمانی خود را ادامه داده است.

اثر گذاری سایر کشورها در حوزه گیاهان دارویی

ابراهیمی در خصوص اثرگذاری سایر کشورها در حوزه گیاهان دارویی گفت: تا کنون کشورهای پیشرو روی صنایع تبدیلی و تولیدی محصولات فرآوری شده و نحوه ارائه و بسته بندی، توسعه بالایی داشته اند. در ایران این مهم مغفول مانده بود. اما اکنون، تدوین نقشه راه وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط در دستور کار قرار گرفته است.

عضو شورای ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی در خصوص توسعه این صنعت در کشور گفت: اکنون با بازنگریهای صورت گرفته در ستاد، شاهد توسعه صنعت گیاهان دارویی هستیم.

وی با اشاره به عوامل تاثیر گذار در پیشرفت صنعت گیاهان دارویی گفت: تولید با کیفیت، بازاریابی و تجارت موفق در عرصه بین المللی و همراه کردن فناوری با گیاهان دارویی از مواردی هستند که در کشورهای دیگر برای توسعه صنعت گیاهان دارویی مطرح و مورد توجه قرار گرفته اند.

وی افزود: کشورهایی که به کیفیت توجه ویژه دارند و بر اساس شناخت بازار اقدام به تولید و فرآوری کرده اند توانسته اند سهم بیشتری از بازار مصرف را در سطح جهان به خود اختصاص دهند. کشورهای چین و هند با استفاده از گیاهان دارویی و کاربرد طب سنتی در حوزه درمان توانسته اند در کشور خودشان و حتی در برخی از کشورهای جهان اثر گذار باشند.

تمایل بازار خارجی به داروهای گیاهی ایرانی

حجت الله ذبیحی، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان تولید کننده داروهای گیاهی نیز در همین باره به مهر گفت: گیاهان دارویی یک مزیت بزرگ برای کشور ما به شمار می روند زیرا به صراحت می توان گفت که ایران از نظر تولید گیاهان دارویی در جهان بی رقیب است.

وی ادامه داد: نه چین و نه هند در زمینه گیاهان دارویی رقیب کشور ایران نیستند. چرا که گونه‌های گیاهی متنوع‌تر و بیشتری در کشور ما نسبت به هند وجود دارد. محصولات چین نیز از نظر کیفیت به کشور ما نمی‌رسد.

عضو کارگروه دامپزشکی ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری با بیان اینکه باید روی تجارت بازار خارجی گیاهان دارویی تمرکز کرد، گفت: ۸۰ درصد نیروی بازرگانی این حوزه باید بر روی صادرات متمرکز شود؛ زیرا بازار خارجی، داروهای ایرانی را می‌پسندند.

مهمترین اقدامات برای توسعه صنعت گیاهان دارویی

به گزارش مهر، سال گذشته تفاهم نامه ای در راستای صادرات ۲۰ میلیون دلاری داروهای گیاهی به ۴ کشور آسیایی توسط معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری منعقد شد که بر اساس این تفاهم نامه قرار است داروهای گیاهی تولید شده توسط شرکتهای دانش بنیان به کشورهای اندونزی، مالزی، ویتنام و سنگاپور صادر شود.

تحقق این موضوع و تمدید این تفاهم نامه برای سال های آتی می تواند گام موثری برای توسعه گیاهان دارویی باشد.

بهره گیری از توان شبکه های بهداشتی برای ترویج مصرف داروهای گیاهی

حوزه گیاهان دارویی در وزارت بهداشت هم مورد توجه قرار گرفته به طوریکه بسته های آموزشی برای آشنا کردن کارکنان شبکه های بهداشت و درمان با طب سنتی، گیاهان دارویی و داروهای گیاهی آماده شده است؛ زیرا بهره گیری از توان و ظرفیت شبکه های بهداشت و درمان کشور برای ترویج مصرف داروهای گیاهی مهم به نظر می رسد.

همچنین اقداماتی مانند افزودن ۲ واحد درسی طب سنتی و مکمل در گروه پزشکی و امتیاز ویژه به همایش های رشته های مختلف پزشکی که به طب سنتی می پردازند، صورت گرفته است.

نقشه راه گیاهان دارویی نیز تدوین شده و در ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال تلفیق و تدوین نهایی است.

تصویب سند ملی گیاهان دارویی

از سوی دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد نقشه راهبردی جامع کشور، گیاهان دارویی را به عنوان بند الف نقشه جامع علمی کشور در اولویت قرار داده اند تا سند ملی گیاهان دارویی را در طب سنتی به تصویب برسانند. این سند یک سند پیشرو بوده و می تواند زمینه تحول بالایی را در صنعت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی ایجاد کند و اهتمام به مدیریت دانش در بخش گیاهان دارویی و طب سنتی در ماده ۴ ص ۱۲ سند یکی از سیاست های کلان به شمار می رود.

با توجه به سیاستگذاری های دولت برای کاهش وابستگی به نفت بهتر است به مواردی توجه کنیم که ظرفیت ها و پتانسیل آن از گذشته در کشور وجود داشته و کارهای علمی و پژوهشی زیادی روی آن انجام شده است.

شناسایی ظرفیت های ملی اعم از نیروهای انسانی متخصص و استعدادهای طبیعی، بررسی و تدوین اطلاعات جامع از تعداد گیاهان شناسایی شده و دسته بندی آنها، تعیین سطح رویشگاه طبیعی و سطح کشت گیاهان دارویی، شناسایی فرصت ها، چالش ها و تدابیر می تواند در توسعه حوزه گیاهان دارویی موثر واقع شوند.

فصل درو نزدیک است

فصل درو نزدیک است

فصل امتحانات در راه است. فصل خوب تلاش. برایش حسابی جداگانه باز کردم؛ حسابی از جنس سخت‌کوشی.

می‌دانم چگونه باید از ثانیه‌های روزهای امتحانی بهره گیرم. کفش‌های اراده را پوشیده‌ام و بندهایش را محکم کرده‌ام. از روزهای نخست سال به این روزها اندیشیده‌ام. جزء‌به‌جزء کتاب را خوانده‌ام و روزهای خود را با منابع  مفید سپری کرده‌ام. من آماده‌ام. محکم و استوار برای نتیجه گرفتن برای درو محصول یک‌ساله‌ام.

من بی‌صبرانه منتظرم.

برنامه‌ی امتحانی من مبنای برنامه‌ریزی من است. می‌دانم چگونه با او همراه شوم.

هر روز برای این روزها درس خوانده‌ و برنامه‌ریزی کرده‌ام.

امسال از آنِ من است.

چگونه با شخصیت خود آشنا شویم؟

چگونه با شخصیت خود آشنا شویم؟

با این وجود بسیاری از افراد به شناخت ویژگی های شخصیتی خود زمان زیادی اختصاص نمی دهند. به دست آوردن شناخت مناسبی از شخصیت خود می تواند از نقاط قوت و ضعف هر فرد اطلاعات خوبی به او بدهد و کمک کند از نگرش دیگران نسبت به خودش دید بهتری کسب کند.

اغلب روانشناسان امروزی بر سر این موضوع توافق دارند که برای همه انسان ها ۵ نوع عامل شخصیتی اصلی وجود دارد.

این ۵ عامل با عنوان «مدل ۵ عاملی شخصیت» شناخته می شوند و هر کسی میزانی از هر کدام را در وجود خود دارد.

۱- وظیفه شناسی

کسانی که در عامل وظیفه شناسی امتیاز بالایی کسب می کنند، راندمان بالایی دارند و سازمان یافته، قابل اتکا و خودکفا هستند. آنها ترجیح می دهند کارهایشان را از قبل برنامه ریزی کنند و به دنبال دستیابی به بهترین نتایج می روند. کسانی که در این عامل امتیاز پایینی کسب می کنند ممکن است آنها را یک دنده و وسواسی تلقی کنند. پژوهش ها نشان می دهند ازدواج با کسی که در عامل وظیفه شناسی از امتیاز بالایی برخوردار است احتمال موفقیت در محل کار را افزایش می دهد. یک همسر وظیفه شناس می تواند بهره وری شما را بیشتر و کمک کند به حد اکثر پتانسیل خود دست پیدا کنید.

۲- برون گرایی

کسانی که در عامل برون گرایی امتیاز بالایی کسب می کنند از فعالیت های اجتماعی انرژی می گیرند. آنها خوش سر و زبان هستند و به بیرون رفتن علاقه ی زیادی دارند و با قرار گرفتن در مرکز توجه احساس ناراحتی به آنها دست نمی دهد. دیگران ممکن است آنها را سلطه گرا و به دنبال جلب توجه در نظر بگیرند. به دنبال کسانی باشید که محکم دست می دهند.
پژوهش ها نشان می دهند مردانی که محکم دست می دهند احتمال اینکه عامل برون گرایی بالایی داشته باشند بیشتر است و احتمال روان رنجوری در آنها پایین خواهد بود. لازم به تذکر است که این گفته در مورد زنان صادق نیست.

۳- سازگاری

کسانی که در عامل سازگاری امتیاز بالایی کسب می کنند قابل اعتماد، مهربان، و با دیگران خوش برخورد هستند. آنها را از روی رفتار طرفدارانه ای که نسبت به اجتماع دارند می توان شناخت و اغلب خود را به انجام کار های داوطلبانه و فعالیت های بشردوستانه و خیرخواهانه متعهد می دانند. دیگران ممکن است آنها را به چشم افرادی ساده لوح و بیش از حد منفعل ببینند.

به دنبال یک سرمایه گذار مالی با عامل سازگاری بالا باشید. پژوهش ها نشان می دهند در داد و ستد های پر خطر، احتمال از دست رفتن سرمایه در میان سرمایه گذاران سازگار بسیار کم تر است. از سرمایه گذارانی که عامل استقبال بالایی دارند پرهیز کنید؛ این تیپ شخصیت ممکن است اعتماد به نفس کاذبی داشته باشد که می تواند باعث پذیرش ریسک های افراطی شود.

۴- استقبال از تجربه

کسانی که عامل استقبال از تجربه در آنها بالاست به واسطه ی طیف گسترده ی منافع و تخیل شفافی که دارند شناخته می شوند. آنها کنجکاو و خلاق هستند و معمولاً تنوع را بر روتین های سفت و سخت ترجیح می دهند. آنها به رفتن به دنبال خودشکوفایی از طریق تجربه های پر حرارت و هیجان انگیزی مثل زندگی در خارج از کشور شناخته می شوند. دیگران ممکن است آنها را غیر قابل پیش بینی و نامتمرکز قلمداد کنند. پژوهش ها نشان می دهند کسانی که عامل استقبال از تجربه در آنها بالاست آزادمنشی را بیشتر می پسندند و احتمال ابراز عقاید سیاسی نیز در میان آنان بیشتر است.
۵- روان رنجوری

افراد روان رنجور، بی ثباتی احساسی زیادی را تجربه می کنند. احتمال واکنشی بودن و تحریک پذیری در میان آنان بیشتر است و احساسات ناخوشایند مثل اضطراب و زودرنجی در میان آنان بیشتر گزارش می شود. دیگران ممکن است آنها را بی ثبات و متزلزل در نظر بگیرند. اینگونه افراد با انتشار عکس های زیاد روی شبکه های اجتماعی به دنبال پذیرش و تأیید دیگران هستند. پژوهش ها نشان می دهند احتمال نظر دادن و یا به روز رسانی پروفایل از سوی آنها در مواردی که ممکن است جنجال برانگیز باشد کمتر است و احتمالاً بیشتر عکس منتشر می کنند. احتمال وجود تعداد بیشتری عکس در آلبوم های آنان نیز بیشتر از بقیه است.

شخصیت افراد در طول زمان نسبتاً ثابت می ماند. آن دسته از ویژگی های شخصیتی که فرد در ۷ سالگی از خود بروز می دهد به احتمال زیاد بخش اعظم رفتارش در بزرگسالی را از پیش به ما نشان خواهد داد. البته هر کسی می تواند برخی از ویژگی های شخصیتی خود را تغییر دهد. به وجود آوردن تغییرات بزرگ نیازمند تلاش و زحمت فراوان خواهد بود، اما اغلب دانشمندان اعتقاد دارند این کار شدنی است.

خلاصه نویسی

خلاصه نویسی

معمولا خلاصه نویسى با دو هدف انجام می شود: صرفه جویى در وقت، درک پیام هاى اصلى نوشته.به همین دلیل خلاصه نویس باید جوهرِ مطالب نوشته را استخراج کند.

روشهای خلاصه نویسی خلاصه نویسى به یکى از این دو روش انجام مى گیرد:
۱- بازنویسى یک نوشته در مقیاس کوچک تر.
۲-نوشتن خطوط اصلى یک نوشته.!

مراحل خلاصه نویسى

۱- مطالعه نوشته و درک مفهوم و پیام هاى آن به طور کامل
۲- یادداشت بردارى از خطوط اصلى نوشته

منظور از خطوط اصلى، نکاتى است که از نظر نویسنده داراى اهمیت درجه یک هستند.

حذف نکته هاى زاید

هنگام مرور یادداشت هاى خود که حاوى خطوط اصلى است، گاه پى مى بریم که بعضى از نکات در مجموع چندان اهمیت ندارند، گر چه در لحظه یادداشت بردارى مهم جلوه مى کرده اند. در این صورت، باید این نکات را حذف کنیم.

به هم پیوستن خطوط اصلى در نوشتن متن خلاصه شده باید به این نکته ها توجه کنیم:

(۱) انتخاب سبک مناسب با متن خلاصه شده. این سبک ممکن است با سبک متن اصلى یکسان نباشد.
(۲) رعایت هماهنگى و یکنواختى افعال از لحاظ زمان و دیگر مختصّات.
(۳) پایبندى به قواعد درست نویسى .
(۴) توجّه به تناسب حجم.
(۵) تصرف نکردن در پیام هاى مهم و محتواى متن اصلى.
(۶) رعایت یکدستى در مجموع متن خلاصه شده، از لحاظ سطح و زبان.
(۷) آوردن نام متن اصلى و مشخصات آن .

مراحل اجرایی کار خلاصه نویسی

بسیار اتفاق می‌افتد که در خلاصه نویسی، انسان فکر می‌کند همه این مطالب، خوب و لازم است و در تلخیص، آن‎ها را می‌آورد. در نهایت می‌بیند که خلاصه، چیزی از اصل مطلب کم نیست. این یا به عدم مهارت در خلاصه نویسی برمی‌گردد، یا به عدم آگاهی اجمالی از محتوای آن‎چه تلخیص می‌شود، یا عدم دقت شخص در تفکیک مطالب مهم از کم اهمیت.

از این رو در امر خلاصه نویسی، مراحل زیر پیشنهاد می‌شود:
۱. مطالعه یا مرور اجمالی، پیش از اقدام به تلخیص
۲. مشخص ساختن میزان و درصد تلخیصی که باید انجام شود
۳. مشخص کردن موارد و مطالب اصلی و فرعی،‌ هنگام مطالعه
۴. حذف مطالب غیر عمده و باقی گذاشتن نکات اصلی
۵. حفظ امانت و اصالت در عبارات و محتوا

پیش از اقدام به تلخیص،‌ خوب است ابتدا یک دور، کتاب یا مقاله را بخوانیم،‌ یا یک بار نوار را گوش دهیم یا فیلم را نگاه کنیم، تا نسبت به محتوا اِشراف و احاطه پیدا کنیم و بهتر بتوانیم موارد عمده و غیر عمده و اصلی و حاشیه‌ای را از هم تفکیک کنیم. البته این در مواردی است که متن مورد تلخیص در اختیار ما باشد. والاّ در خلاصه نویسی از مباحثِ یک کلاس یا جلسه یا سخنرانی در حال ایراد، این شیوه قابل اجرا نیست.
هنگام مرور مقدماتی، می‌توان فصل‌های اصلی و فرعی و مطالب عمده را از حواشی و زواید، جدا کرد و علامت گذاشت تا تلخیص، آسان‌تر شود.
میزان تلخیص نیز باید از آغاز، معلوم باشد. فرضاً یک کتاب سیصد صفحه‌ای را اگر قرار باشد در حد نصف، یا یک چهارم یا یک دهم خلاصه کنیم، در هر یک، میزان حذف مطالب و باقی گذاشتن مطالب دیگر، به نسبت آن معیار، متفاوت خواهد بود. حتی اگر بنا باشد همان کتاب را در دو صفحه خلاصه کنیم، شیوه‌ای دیگر باید برگزینیم و مطالب بیشتری را جزو « حذفیات » قرار دهیم.

چند نکته:

بهتر است برای نوشتن خلاصه ها از یک دفتر یا کلاسور استفاده کنید . از نوشتن مطالب بر روی تخته وایت برد و یا کاغذ های باطله خود داری کنید.
خلاصه باید شامل کلمات کلیدی و یا جملات کلیدی باشد تا با مشاهده آن کل مطلب برای شما یاد آوری شود.
میتوانید درون کتاب درسی هم حاشیه نویسی کنید و یا در کنار هر مطلب خلاصه شده آن را بنویسید.
بهتر است در دروس اختصاصی فرمول ها را دسته بندی کنید و بنویسید به این ترتیب حفظ کردن فرمول ها برایتان راحت تر میشود.
از خلاصه نویسی ها قبل از امتحانات میتوانید استفاده کنید.
خلاصه نویسی اضطراب شما را کاهش میدهد و میتوانید با اعتماد بنفس مطالعه کنید

آبشار ویسادار جلوه‌ای از طبیعت زیبای گیلان

آبشار ویسادار جلوه‌ای از طبیعت زیبای گیلان

ویسادار به معنی “سایه درخت بید” است که در ۱۶ کیلومتری شهر پره سر در شهرستان رضوانشهر واقع شده و همچون نگینی در دل جنگلهای زیبایی این منطقه می درخشد این آبشار زیباترین آبشارهای ایران و سومین آبشار مرتفع استان گیلان است.

ابهت این پدیده طبیعی برای هر بیننده جالب و جذاب است به ویژه وقتی از پایین به این آبشارنگریسته می شود با ابهت و زیبایی صد برابر آبشار ویسادار مواجه می شوی،صدای ریزش آب از ارتفاع حدود ۲۰ متری و نیم دایره ای که آب در دل سنگ و صخره برای رسیدن به دریا ایجاد می کند،دیدنی است.

صدای پرندگان و شرشر آب و نور خورشید که از لابه لای شاخ و برگ درختان به زمین می تابدمنظره ای فوق العاده به وجود آورده که کم نظیر است. البته زیبایی های این پدیده طبیعی آنقدر زیاد است که نمی توان وصفش کرد و به قولی آبشار ویسادار را باید دید،نه اینکه راجع به آن نوشت.

با این وصف زیبایی‌ها و جاذبه‌های گردشگری استان گیلان به حدی است که نه با نوشتن قابل توصیف است و نه با دیدن چون طبیعت به گیلان چنان جاذبه‌ای داده که حتی دیدن تعداد کمی از این جاذبه‌ها در سالهای متوالی برای جهانگردان و ایرانگردان امکانپذیر نیست.

ﺑﺮای دﺳﺘﺮﺳﯽ ﺑﻪ آﺑﺸﺎر ﺑﺎﯾﺪ از ﻣﺴﯿﺮی ﺑﺴﯿﺎر زﯾﺒﺎوﺟﻨﮕﻠﯽ ﻋﺒﻮر ﮐﻨﯿﻢ،آﺑﺸﺎر درﻧﻮع ﺧﻮد ﮐﻢ ﻧﻈﯿﺮ و در اﺳﺘﺎن ﮔﯿﻼن ﺑﯽ ﻧﻈﯿﺮ اﺳﺖ. آﺑﺸﺎر ﺑﺰرگ و ﭘﺮ آب ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ ﺑﺮ روی آن ﭘﻞ ﻋﺎﺑﺮ ﭘﯿﺎده اﺣﺪاث ﮐﺮدﻧﺪ ﮐﻪ ﺑﺎ ﻋﺒﻮر از روی آن آﺑﺸﺎر در زﯾﺮ ﭘﺎ ﻗﺮار ﻣﯽﮔﯿﺮد و اﻃﺮاف آن را ﺟﻨﮕﻞ ﻓﺮا ﮔﺮﻓﺘﻪ و ﺳﺮﺳﺒﺰ اﺳﺖ و ﻣﻨﻄﻘﻪ وﯾﺴﺎدار ﺑﮑﺮ و دﺳﺖ ﻧﺨﻮرده اﺳﺖ.

آﺑﺸﺎر وﯾﺴﺎدار، ﺟﺎده ﺟﻨﮕﻠﯽ، ﺟﻨﮕﻞ اﻧﺒﻮه، ﭼﺸﻢ اﻧﺪازﻫﺎی ﺑﮑﺮ ﻣﻮﺟﻮد در ﻣﺤﻞ و ﻃﺒﯿﻌﺖ ﻣﻮﺟﻮد درﻣﺴﯿﺮ دﺳﺘﺮﺳﯽ ﺑﻪ آﺑﺸﺎر، اﯾﻦ اﻣﮑﺎن را ﻣﯿﺪﻫﺪ ﮐﻪ اﯾﻦ ﻣﺤﻞ و ﻣﺤﻮر دﺳﺘﺮﺳﯽ، ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻗﻄﺐ ﻃﺒﯿﻌﺖ ﮔﺮدی ﻏﺮب ﮔﯿﻼن و ﺷﻬﺮﺳﺘﺎن رﺿﻮاﻧﺸﻬﺮ ﻣﻮرد ﺗﻮﺟﻪ ﻗﺮارﮔﯿﺮد و ﻃﺮح‌ﻫﺎی ﭘﯿﺸﺘﺎز در آن ﭘﯿﺎده ﺷﻮد.

وجود آبشار ویسادار برای مردم پره سر نعمت بزرگی است اگر بتوان از این نعمت خدادادی به نحو احسن استفاده کرد بی شک بر درآمد مردم، توسعه شهر و بخش پره سر اثر مثبت خواهد گذاشت.

کشف قدیمی‌ترین تکه از جهان!

کشف قدیمی‌ترین تکه از جهان!

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این محققان در آخرین تحقیقات خود اشاره کردند که این کریستالهای ریز در حدود ۴٫۴ میلیارد سال پیش یعنی کمی پس از شکل گیری زمین در برخی دهانه‌های برخوردی بزرگ شکل گرفته‌اند. آنها در ابتدا به رنگ قرمز شفاف بودند اما زمانی که توسط الکترون‌ها بمباران شدند به رنگ آبی در آمدند.

در سال ۲۰۰۱، دانشمندان برای اولین بار کریستال‌های زیرکون را در محدوده پایین جک هیلز استرالیا یافتند. نسبت ایزوتوپهای اکسیژن در این کریستال‌ها نشان می‌دهد که دمای زمین در این دوره سبب پدید آمدن آب مایع و متعاقبا حیات شده است.

زمین شناسان بر این باورند که این کریستال‌ها که حدود به اندازه عرض یک تار موی انسان هستند در انواع سنگ‌های سراسر این سیاره یافت شده و یکی از قدیمی‌ترین اجزاء زمین هستند.

ده سال پیش، یک تیم از محققان در آمریکا به این نتیجه رسیدند که کریستال‌های باستانی زیرکون احتمالا زمانی تشکیل شده‌اند که صفحات تکتونیکی در حال حرکت در اطراف بر روی سطح زمین بوده و با یکدیگر برخورد کرده اند و رشته کوه‌های آند کنونی را پدید آوردند.

با این حال، شواهد موجود نشان می‌دهد که تکتونیک‌های صفحه‌ای در مراحل اولیه زمین پدید نیامده‌اند.

سوال بزرگی که ذهن دانشمندان و زمین شناسان را درگیر کرده این است که این کریستال‌ها چطور پدید آمده‌اند.

به تازگی، زمین شناسان نشان داده‌اند این دانه‌ها ممکن است در دهانه‌های برخوردی بسیار بزرگی تشکیل شده باشند که از برخورد سنگ‌هایی با قطر چند کیلومتر با زمین جوان پدید آمدند.

زمین شناسان کالج ترینیتی دوبلین TCD برای آزمایش این ایده، تصمیم به مطالعه یک دهانه برخوردی بسیار جوان گرفتند تا نحوه و زمان شکل‌گیری این کریستال‌ها زیرکون را دریابند.

این تیم با حمایت شورای ایرلندی تحقیقات (IRC) و بنیاد علوم ایرلند (SFI)، هزاران سنگ زیرکن را از دهانه برخوردی Sudbury در انتاریو، کانادا جمع آوری کردند.

آنها پس از تجزیه و تحلیل این کریستال‌ها در موزه سوئدی تاریخ طبیعی در استکهلم، کشف کردند که ترکیب این کریستال‌ها جدا از مجموعه باستانی نبوده و به همان دوران برمی‌گردد.

گاوین کنی از مدرسه علوم طبیعی ترینیتی اظهار کرد: آنچه که ما دریافتیم بسیار تعجب آور بود. بسیاری از مردم بر این باورند که کریستال‌های بسیار کهن زیرکون در دهانه‌های برخوردی شکل نگرفته‌اند، اما ما در حال حاضر می دانیم که این باور غلط بوده و شکل گیری این کریستالها دقیقا به همانجا برمی‌گردد.

کنی به تازگی یافته‌های خود را در کنفرانس سالانه علوم قمری و سیاره ای (LPSC) در هوستون، تگزاس ارائه کرده است.